Kentsel dönüşüm nasıl olacak

Yalçın Soysevinç
Tarih 29 Kasım 2014, 11:50

Kentsel dönüşüm nasıl olacak

Üsküdar İhsaniye Selimiye Salacak gibi merkez mahallelerde eski binalar yoğun bir şekilde  yenileme yaşıyor. Varolan2,3,4, katlı binalar becerikli mütahitler aracılığı ile 5-6 katlı binalara dönüşüyor ve insanlar depreme dayanıklı evlere sahip oluyor. Mütahit de kazanıyor vatandaş ta kazanıyor. Bahsettiğimiz mahallere Altunizade Acıbadem ve Zeynepkamil ve Barbaros u da katabiliriz. Hele hele yapılan 5. Kat 6. Kat denizi görüyorsa harika dönüşümler yapılabiliyor.


Ama Boğaziçi bölgesine gelindiğinde bu bölgede dönüşüm nasıl yapılacak bende çok merak ediyorum. Yüksek imar verilemiyor mevzuata aykırı nüfus artacak yollar ve donatılar yetmeyecek oda ayrı mesele. Son projelerde Bahçelievler de mesela 4-5 parsel mütahit tarafından satın alınıyor birleştiriliyor ve lüks konutlar yapılıyor Atabek Caddesinin bitiminde örneklerini görmeye başladık.

Üsküdar Belediyesi ise Aktaş arazisinin arkasında donatı alanını kentsel dönüşümde kullanmak üzere ayırdı. Mehmet Akif Ersoy mahallesinde Birlik Camisinin eteklerinde bulunan araziyi hazineden devraldı. Bu araziyi de kentsel dönüşümde rezerve olarak kullanacak önce binalar yapılacak insanlar buraya transfer olacak. Rezerve arsa yapılacak binalara sırayla yapılacak dönüşümlerdeki insanlar taşınacak.


Aslında örnek olabilecek bir proje. Tek handikap konutları toki mi yapacak tokinin mütahitleri mi yapacak yada özel imarlar söz konusu olabilecek mi ? Anlaşmazlık konusu boş arsa ile üzerinde 5 daire yapılmış hemen hemen aynı metrekare arsa sahipleri açısından nasıl bir çözüm formülü bulunulacağında.

 

Kadıköy Fikirtepe mahallesinde başlayan dönüşümde hala tıkanan konular var birini öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim.


Ülkemizde ki riskli binaların yenilenmesi hedefiyle başlatılan kentsel dönüşüm hamlesinde en zor süreç mülk sahibi ile dönüşüm yapacak firmanın anlaşması. Kat karşılığı anlaşma yapan inşaat firmaları hak sahiplerinin isteklerini yüksek bulurken, hak sahipleri de isteklerinde haklı olduklarını söylüyor. Uzun süren pazarlık ve ikna dönemi, kentsel dönüşüm projelerinin de süresini uzatıyor. Kadıköy’e bağlı Fikirtepe bölgesinde bu defa Kadıköy Belediyesi hak sahibi konumuna geçti. Selimoğlu İnşaat ve Pana Yapı’nın ortak proje geliştirdikleri alanda, belediyenin 500 metrekare arsası bulunuyor. Firma, belediye ile anlaşamadığı için inşaata başlayamıyor.

 

BELEDİYEYİ BEKLİYORUZ

Selimoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aydoğan Selimoğlu’nun verdiği bilgiye göre alandaki tüm maliklerle anlaşma yapıldı ve imza atmayan tek hak sahibi olarak belediye kaldı. Bölgede hak sahiplerine yüzde 60 vererek anlaştıklarını söyleyen Selimoğlu, “Belediye ‘kat karşılığı anlaşmam’ diyor, arsayı bize satmak istiyor. Biz ‘alalım’ diyoruz, metrekaresine 12 bin TL istiyor. Oysa bölgede rayiç değer 6-7 bin TL. Belediyenin istediği fiyat ödense bölgede kimse kat karşılığı anlaşamaz, herkes satış yolunu seçer. 100 metrekare yeri olan 1.2 milyon lira alırsa. Bu çok ciddi bir bedel” dedi.


KAMULAŞTIRMA OLABİLİR

8 aydır belediye ile anlaşmayı beklediklerini söyleyen Selimoğlu, hak sahiplerine aylık toplam 500 milyar lira kira yardımı yaptıklarını dile getirdi.  8 dönümlük alandaki proje için ruhsat başvurunda bulunduklarını da belirten Aydoğan, Çevre ve Şehirlik Bakanlığı’nın belediye arsası için de kamulaştırma yolunu seçebileceğini söyledi. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz’ın verdiği bilgiye göre hak sahipleriyle 3’te 2 oranda anlaşma yapılan adalarda uygulanan acele kamulaştırma kanunu belediyeler için de uygulanabiliyor.


Arsalarını iki kez satışa çıktığını ancak alım olmadığını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, kentsel dönüşüme engel olmak istemediklerini belirterek, “Ancak arsamızı da ucuza satmak istemeyiz. Belediye arsa için bir çalışma yapıp fiyatı belirledi. İlk satışta metrekaresine 9 bin 500, ikinci satışta 12 bin lira istenildi. Bu arsa benim şahsi malım değil. Kadıköy halkının hakkını savunmak durumundayız. Eğer adada anlaşmayan gerçekten biz kaldıysak firmayla bir daha görüşürüm” dedi.

 

Bu haber 4989 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAZARIN DİĞER YAZILARI