Seçimin bir kazananı oluyor

Seçimin bir kazananı oluyor

Kıran kırana geçen Üsküdar belediye başkanlığı yarışını Ak Parti adayı Hilmi Türkmen kazandı.


Belediye başkanlığı yarışında Yüzde 45.6 oy alan Hilmi Türkmen belediye başkanlığını alırken takipçisi CHP nin adayı İhsan Özkes’ti o da yüzde 43 oy aldı. İlçe Belediye başkanlık sandıklarında kıran kırana bir mücadele izlendi. Ak Parti adayı Üsküdar da Türkiye ortalaması kadar oy almasına rağmen CHP oylarının oldukça yüksek çıktığını söylemek mümkün.


Belediye meclis oyları ise Ak Parti yüzde 44 CHP ise yüzde 41 çıkarak başa baş çekişmenin olduğu başka bir seçim noktası oldu. MHP Üsküdar Belediye  başkanlıktaki yüzde 5.5. luk oyuna rağmen yüzde 7 , Saadet partisi ise Belediye Başkanlığında yüzde 2 oy almasına karşılık Belediye meclisinde 3.5 oy aldı.

HDP ise her iki seçimde yüzde 2 oy aldı. Diğer partilerde ise kayda değer oy görülmedi.


2009 yerel seçimlerine göre Belediye Başkanlığında 113.000 oy alan Ak parti 2014 yerel seçimlerinde oyunu 156.000 e çıkardı. CHP adayı ise 86.000 olan oy sayısını 147.000 e çıkardı. İki adayda oy toplanması yaşandı. MHP 18.000 oy Saadet Partisi 7500 HDP ise 6700 oy alarak sıralamaya girdiler.

Bu satırları kaleme aldığımda CHP adayı İhsan Özkes in itirazları seçim kurulunda değerlendirildi Üsküdar da ki süreç İstanbul seçim kuruluna doğru ilerledi 8000 olan oy farkı değişmedi . Ancak  4 Nisan Cuma günü itibariyle Üsküdar seçim kurulu sonuçları kesinleştirdi.


Yalnız kaldım kalmadım sözleri ilçe örgütünde emek verenlerin tepkisini çekmiş durumda. Bazı parti temsilcilerinin yanında yer aldık kimileri yanında yeterince yer almadık yorumlarını bu işlerin ilgililerine bırakıyorum. Ak partililer kadar CHP liler de canla başla kazanmak için çalıştılar MHP ve Saadet partililer de canla başla çalıştılar Üsküdar ile ilgili fikirlerini paylaştılar.


Gelelim Üsküdar analizlerimize CHP bence Üsküdar da 1994 den beri ilk defa varlık göstermiş ancak belediye başkan adayını seçtirememiştir. Hilmi Türkmen Türkiye oy oranının aynısını alarak seçilmiştir. İki adayın seçim çalışmalarını dikkatlice izledik gerçekten çok çalıştılar insanlara ulaştılar. MHP ve Saadet Partisi adayları da seçmenlere ulaştılar çalışmalarını yaptılar Üsküdar ile ilgili gayet güzel önerilerde bulundular. Ulaşamadıklarına yerel gazetelerle ulaşmaya çalıştılar.


Ben 15 Marttan sonra gazete çıkarmayı düşünmediğim halde adayların yerel gazetelere özellikle önem vermeleri sayesinde iki gazete daha çıkarmak durumunda kaldık. Dağıldı bitti neyse ki partililer broşürden bıktıydı gazeteler hareket getirdi.

Belediye meclisinde de 21 Ak partiliye ek olarak beş kontenjan üyesi toplam 26 CHP de ise 19 meclis üyesi görev yapacak. Hepsine görevlerinde başarılar diliyorum.


Üsküdar Belediye Başkanlığını kazanan Hilmi Türkmen i özellikle 2-B ve İmar konularında sıkıntılar bekliyor umarım belediye ve hükümet nezninde sorunlarımız çözüm bulur. Ona da görevinde başarılar diliyorum yaptığı icraatları takip edip okuyucularımıza duyuracağız.


Kazanan başkan Hilmi beye evvelki ay gazetede köşemde yayınlanan yazımı vereceğim kimileri zaten projelerinde var özellikle sahillerin denize girenler lehine bir düzenleme ve Kuzguncuk Bostanı hobi bahçesi projelerini de gerçekleştirir.  Haydarpaşa ve Çengelköy marinalarını da hatırlatacağız.


Bu kadar çaba çalışma seçimin bir kazananı oluyor. Hoşça kalın bir ay sonra görüşmek üzere.

 

 

Bu haber 1406 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAZARIN DİĞER YAZILARI