Emekli Olunca Yaşayabileceğiniz On İki Sahil Kasabası

Yalçın Soysevinç
Tarih 09 Eylül 2016, 21:07

Emekli Olunca Yaşayabileceğiniz On İki Sahil Kasabası

Emeklilik hayali ikiye ayrılır. Emekli olunca dünyayı gezme hayali kuranlar ve sessiz, sakin bir sahil kasabasına yerleşip, müstakil evinin bahçesinde domates yetiştirmeyi düşleyenler? Ben ikincisine sesleniyorum. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşamanı sürdüren, her gün ömründen bir parçasını trafikte yitiren ve ruh emici gökdelenlerin arasında bir gıdım oksijene muhtaç kalan bizlerin, emekliliğimizde daha dingin bir hayat sürme isteğimiz hiçbir şekilde sıkıcı karşılanmamalı. Senelerini iş hayatına adamış, 30 ? 35 yıl devlete ya da özel sektöre hizmet vermiş büyüklerimizi düşündük, emekli olunca yaşayabileceğiniz 12 sahil kasabasını bulduk.

1 ? Akarca

Akarca‘yı çoğu insan bilmez. Çünkü burada sabahın ilk ışıklarına dek süren eğlenceler yoktur. Yalnızca buz gibi bir deniz ve dingin bir yaşam sürmeyi seçmiş emekli büyüklerimiz vardır. Genelde yazlıkçıların mekanı olan Akarca, İzmir‘in Seferihisar ilçesinde bulunuyor. Ege Denizi‘nin en berrak hali, bu güzide sahil kasabasına bahşedilmiş desek yeridir.

 

2 ? Bademli

Eğer emekli ikramiyenizi Maldivler’e yatırmak istemiyorsanız, ikinci seçenek olarak Bademli Köyü‘nü düşünebilirsiniz. Neden böyle diyoruz, çünkü Bademli’deki deniz, o gördüğünüz Maldivler’deki okyanustan farksız. Popüler olamamasının nedeni ise malum, zamane gençliği işte. Bademli’nin İzmir’in Dikili ilçesinin güneybatısında olduğunu da belirtelim unutmadan.

 

3 ? Çukurbağ

Sessiz ve sakin bir hayat süreyim, domatesimi de ekeyim ama sıkılınca eğlenceden de çok uzak kalmayayım diyorsanız eğer, o zaman Çukurbağ Yarımadası‘na yerleşebilirsiniz. Antalya‘nın Kaş ilçesinde bulunan Çukurbağ, Meis Adası’nın manzarasıyla da büyülüyor insanı. Hem torunlarınız da çok sevinir bu duruma.

 

4 ? Güzelçamlı

 

Hep özlediğiniz o bakir doğaya en sonunda kavuşacağınız bir yer Güzelçamlı. Aydın‘ın Kuşadası ilçesinde bulunan Güzelçamlı, dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip bölgelerinden biri. Hani gökdelenlerin arasında nefes alamıyoruz dedik ya, Güzelçamlı bu yönden ömürlük bir terapi niteliğinde anlayacağınız.

 

5 ? Badavut

Issız, daha da ıssız, olabildiğine ıssız bir yer arayışındaysanız, tası tarağı toplayıp Sarımsaklı Badavut‘a yerleşebilirsiniz. Issız dediysek gözünüzü korkutmuş olmayalım, Ayvalık Sarımsaklı‘ya çok yakınsınız aynı zamanda. Canınızı sıkıldığında, iki çift laf edeceğiniz insanlar da bulabilirsiniz istediğinizde.

 

6 ? Mazı

Emeklilik hayalleri genelde Bodrum üzerinden yürüyor. Özellikle her 5 insanın 3’ünün domatesi hep Bodrum’da yetişiyor. Yaz aylarında Bodrum’un ne kadar kalabalık olduğunu söylememize gerek yok. Ama Mazı öyle mi? Değil tabi. Bodrum’da emeklilik hayalini kuranların, kesinlikle yerleşmesi gereken bir cennet köşesi Mazı.

 

7 ? Palamutbükü

Yeryüzünde cenneti arıyorsanız, Palamutbükü‘nün aradığınız yer olduğunu söyleyebiliriz. Tamam, belki domates yetiştiremeyebilirsiniz ama bol bol badem ağacı ekebilirsiniz. Datça‘nın en huzurlu köşelerinden biri olan Palamutbükü’nde yeniden gençleştiğinizi hissedebilmeniz olası.

 

8 ? Akyaka

Hem doğal güzelliklerin ortasında, hem de insanlarla iç içe bir emeklilik hayali düşlüyorsanız, Akyaka Gökova‘nın büyülü dünyasını da bir kolaçan edin bizce. Gökova Körfezi‘nin en şahane koylarının bulunduğu Akyaka’da, kim bilir, belki bir pansiyon işletmeye başlar ve hayatınıza bambaşka renkler katarsınız. Bu da bir fikir.

 

9 ? Turunç

Kışı sessiz, sakin köşemde geçireyim, yazın ise cıvıl cıvıl olsun etrafım diyorsanız, Marmaris‘te yer alan Turunç‘taki müstakil evinizin hayalini kurmaya şimdiden başlayın deriz. Yaz aylarında bol turist akınına uğrayan Turunç’ta, kışın ise birkaç pansiyon dışında herkes köşesine çekiliyor. Yılların yorgunluğunu üzerinizden atmak için Turunç biçilmiş kaftan.

 

10 ? Köyceğiz

Son zamanlarda dikkat ediyoruz da, Köyceğiz gittikçe popüler olmaya başladı. Doğal güzelliklerin ve tarihi dokunun bu kadar uyumlu olduğu daha kaç yer var ki ülkemizde? Hem sessizliği seviyor, hem tarihe ilgi duyuyorsanız, emeklilik hayali kurmaya Köyceğiz üzerinden devam etmenizi tavsiye edeceğiz.

 

11 ? Sokakağzı

İleride, ‘nerede yaşıyorsun bey amca’ diye sorduklarında ‘Ege’nin en uç noktasında yaşıyorum delikanlı’ cevabını verdiğinizi düşünün. İşte o an, bir delikanlının daha emeklilik hayaline yön vermiş olmanın haklı gururunu yaşayacaksınız. Bizim için bir inci tanesinden daha da değerli olan Assos‘un şirin bir sahil kasabası olan Sokakağzı, bizim de emeklilik hayallerimizi süslüyor.

 

12 ? Söğüt

Konumu biraz sapa, kabul ediyoruz. Ama Söğüt bu güzelliğini, böylesine ulaşılması güç bir yerde olabilmesine borçlu. Marmaris’in en büyük köyü olan Söğüt, oldukça sessiz bir yer olmasına rağmen, çarşısı her daim cıvıl cıvıl ve capcanlı. İnsanlarla hem iç içe, hem de onlardan kendinizi bu denli soyutlayabileceğiniz başka bir yer daha var mı, bilmiyoruz.

Bu yazıyı paylaştığımda iki öneri eklendi birisi Erdek Ocaklar diğeri ise Karadeniz Bölgesinden Tirebolu eminim daha bir çok yerler vardır ama ben yukarıdaki 12 bölgeden 9 unu da gördüm ve gerçekten beğendim. Silivri Kumburgaz Erdek gibi yerler çocukluğumuzda tatil yöreleri idi zamanla Akçay Altınoluk Ören sarımsaklı beton ve bol yazlığa teslim oldu sırayla Bodrum Marmaris Didim Antalya Alanya da betona ve ranta teslim olmuş ve yazık olmuş. Hele hele Alanya da trafik bile sıkışıyor. Çünkü Antalya devasa bir kent olmuş ama batısında Kaş Kalkan Olimpos Patara Demre hala çok güzel.

Sarımsaklı nın 26 yıl öncesinde bostanlarından alışveriş yapan biri olarak oraların tamamının geçen yıl inşaatlarla dolduğunu görünce çok üzülmüştüm.  Başka şaşırdığım bir konu ise pek çok inşaat yapılmasına rağmen hala yazlıklar yapılıyor kimi ucuz kimi pahalı satılıyor ve çoğu boş kalıyor ya kiralık ya satılık. Yapılan yatırımlar da heba olup gidiyor.

Ben son 16 yıldır üç farklı devre mülk sitesinde kira karşılığı tatil yapıyorum. Orada en hoşuma giden şey 8-10 aile tarafından oratk mülkiyette sırayla tatil yapabilmeleri. Onlarında derdi 15 gün için yıllık 1500-2000 tl lik yıllık aidatları her sistemin faydası kadar ceremesi de olabiliyor.

Tatil de en önemli haklardan birisi sıcak ve sıcak deniz sevenler Alanya ya oteller ucuz serin deniz sevenler Marmara ve Edremit taraflarına apartlar her bütçeye uygun. Parası olan zaten lüks yerlerde ya yazlıklarında ya da otellerde dilediğince tatilini yapıyor. Yazımız büyükşehirden bıkıp dışarılarda yerleşmeyi düşünenlere idi.

Ben de iki bölge ekleyeyim Çandarlı ve Mordoğan . Sevgili okurlar Kurban Bayramı ülkemize barış huzur ve anlayış dolu günlere vesile olmasını diliyor ve bayramınızı kutluyorum     

Bu haber 1036 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAZARIN DİĞER YAZILARI