![Dershaneye aynen devam](/upload/resimler/haber/9AD_foto--2.jpg)
Dershaneye aynen devam
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) dershaneleri kapatan yasal düzenlemenin iptaline yönelik verdiği kararın gerekçesini açıklamasının ardından dikkatler bundan sonra ne olacağına çevrildi.
Dershaneye aynen devam
Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) dershaneleri kapatan yasal düzenlemenin iptaline yönelik verdiği kararın gerekçesini açıklamasının ardından dikkatler bundan sonra ne olacağına çevrildi.
Bir yılı aşkın süredir Türkiye gündemini meşgul eden dershanelerin geleceği ile ilgili bazı senaryolar şöyle:
AYM’nin kararına göre dershane sistemi tam anlamıyla eski haline de dönebilecek, tamamen yeni bir yasal düzenleme ile bu kurumlara başka bir isim altında ya da başka bir faaliyet alanı belirlenerek yeni bir form da kazandırılabilecek.
MEB, geçen yıl çıkardığı yasa ile Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndaki, “dershane” ibaresi ve tanımını kaldırmıştı. AYM ise “dershane” ibaresini kaldıran düzenlemeyi dün iptal etti. Şimdi yeniden “dershane”lerin aynı isimle kurulabilmesi için bir yasal düzenleme ile “dershane” tanımının yeniden yasaya girmesi gerekiyor. Söz konusu düzenleme yapılmadan henüz kapanmamış dershanelerin hangi kanuna göre devam edeceği belirsiz görünüyor.
Özel okula dönüşmüş, dönüşüm programına girmiş ama henüz ruhsatını almamış ya da dönüşmemiş kurumların tümünün 1 Eylül 2015’e kadar ellerinde dershane ruhsatları bulunuyor. Ancak MEB’in yeni yasada söz konusu kurumlar için dershane tanımlamasını yeniden yapıp yapmayacağı belli değil. AYM’nin, 1 Eylül 2015 “son” tarihine yönelik verdiği iptal kararıyla, isteyen tüm dershanelerin 1 Eylül 2015 sonrasında da dershanecilik faaliyetini sürdürmesinin önünde engel kalmadı. Ancak tabelası olan, ruhsatı hâla elinde bulunan kurumların hangi mevzuata göre çalışacağı ya da ilk kez dershane açmak isteyen kurumların MEB’e neye göre başvuracağı belli değil.
MEB’in, acil olarak bir yol haritası belirlemesi ve gereken yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesi gerekiyor.
Dönüşenler devam edebilir
Dönüşen dershanelerin hukuki varlığı ise gerekçeli kararda güvence altına alındı. Dönüşen kurumlar isterlerse, mevcut şartlarla özel okul olarak kalmaya devam edebilecek. Ancak, isterlerse yeniden dershane de olabilecekler. AYM kararıyla iptal edilen bir diğer düzenleme de en az 6 yıl sigortalı çalışmış dershane öğretmenlerinin KPSS’ye girmeden yalnızca sözlü mülakatla MEB kadrolarında istihdam edilmesi ile ilgili maddeydi.
Bu maddenin iptali ile kurumu kapanmış ya da kurumundan MEB’de istihdam edilebilme umuduyla ayrılmış öğretmenler de açıkta kalmış oldu. 16 bin dershane öğretmeni MEB kadroları için başvuruda bulunmuştu.
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..