ÜSKÜDAR BOTAN EFSANESİ İLE ŞENLENDİ

ÜSKÜDAR BOTAN EFSANESİ İLE ŞENLENDİ

Tarih 14 Temmuz 2015, 11:16 YazdırBu haberi yazdır

Ramazan’ın bir başka iklimde yaşandığı Üsküdar’da iftar, sahur ve Enderun teravihleri programlarıyla süren etkinlikler ‘Botan Efsanesi’nin gösterisiyle daha da bir renklendi

ÜSKÜDAR BOTAN EFSANESİ İLE ŞENLENDİ


Ramazan’ın bir başka iklimde yaşandığı Üsküdar’da iftar, sahur ve Enderun teravihleri programlarıyla süren etkinlikler ‘Botan Efsanesi’nin gösterisiyle daha da bir renklendi.

Kültür ve sanat şehri Üsküdar, Siirt’in kadim zengin kültürünü yansıtan; ilçedeki öğretmen, öğrenci, esnaf ve çeşitli meslek guruplarından oluşan 45 kişilik ‘Botan Efsanesi Gösteri Sanatlar Topluluğu’nun müthiş halk oyunları şovuyla şenlendi. Sahur öncesi alanı dolduran yaklaşık 10 bin davetli Botan Efsanesinin müthiş performansı ile coşarken, tarih bu şovla birlikte Üsküdar’da adeta sanata dönüştü.

İFTARLAR SAHURLAR VE BOTAN EFSANESİ
Ramazan boyunca ilçedeki 13 farklı noktada kurulan iftar çadırları, her gün 24 farklı mahalledeki sokak iftarlarıyla günde 30 binin üzerinde kişiye ikramda bulunan ve Enderun teravihleri ile Osmanlı dönemi teravih kültürünü canlandıran Üsküdar Belediyesi, Şemsi Paşa Meydanı’ndaki son sahur programı öncesi ‘Botan Efsanesi’ ile vatandaşlara görsel bir şölen sundu.

TARİH ÜSKÜDAR’DA SANATA DÖNÜŞTÜ
Başkan Hilmi Türkmen yoğun ilginin gösterildiği sahur programında alana girişinde vatandaşların masalarını dolaşarak onlarla sohbet edip hal hatırlarını sordu.

Botan Efsanesinin gösterisi öncesi sahneye çıkan Başkan Türkmen Üsküdar’ın bir Ramazan şehri olduğuna vurgu yaparak, “Mübarek Ramazan’ın en güzel, en özel yaşandığı belde hiç şüphesiz Üsküdar’dır. Bizler sanat, kültür ve medeniyet şehri Üsküdar’ımızda Siirt’in zengin kültürünü yansıtan bu gösteriyle birlikte tarihin kadim huzurun beldemizde sanata dönüştüğüne tanıklık ettik” diye konuştu.

“İFTARLARIN YANI SIRA SAHUR PROGRAMLARI”
Ramazan ayının Üsküdar’da bir başka yaşandığını dile getiren Başkan Hilmi Türkmen, “Ramazan’da Üsküdar Meydanı başta olmak üzere değişik mahallelerimizde her akşam 30 bin Üsküdarlı ile birlikte iftar yapıyoruz. Ancak bu yıl yeni bir gelenek başlattık sahur sofrası da hazırlıyoruz. Üsküdar’da özellikle hafta sonlarına denk gelen sahurlarda Üsküdarlı hemşerilerimiz ile birlikte sahur da buluşuyoruz. Bu akşamda güzel bir sahur sofrasında bir araya geldik. Yaklaşık 10 bin Üsküdarlı halkımızın yanı sıra Üsküdar’ın dışından gelenler de var. İstanbul’un değişik ilçelerinden hatta şehir dışından gelen dostlarımız var. Muazzam bir sahur sofrasında Üsküdarlı hemşerilerimizle bir araya geldik” diye konuştu.

”BOTAN EFSANESİ SAHURA RENK KATTI”
Botan Efsanesinin gösterileriyle sahura programına büyük renk kattığını belirten Başkan Türkmen, “Siirt Valiliği’nin Siirt Görsel Tanıtım Topluluğunun hazırlamış olduğu bu efsane gösteri de gecemize ayrı bir renk kattı. Gösteri, sahur programına ayrı bir heyecan kattı. Özellikle acının, hüznün paylaşıldığı, Botan hikayesinin tarihinin sahneye taşındığı, sanata dönüştürüldüğü bir gösteri oldu. İlgi alaka yoğundu. Ben hem efsane guruba teşekkür ediyorum. Üsküdarlı dostlarımızla birlikte bu gösteri sayesinde hakikaten çok farklı bir gece yaşamış olduk. Zaten Ramazanın bereketi bütün Üsküdar'ı, Bütün İstanbul’u Bütün Türkiye’yi sarmış durumda. Bu efsane sanat gösterisi de ayrı bir renk katmış oldu” dedi.


Başkan Hilmi Türkmen konuşması sonrası geceye konuk olarak katılan komşu ilçelerin basın danışmanlarıyla toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlahiler eşliğinde başlayan, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden program, sahur yemeği ile beraber dualar eşliğinde sona erdi.

Bu haber 588 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER