BAŞKAN TÜRKMEN “Örnek olsun diye kendi arsamızda örnek bir uygulamayı hayata geçireceğiz.

BAŞKAN TÜRKMEN “Örnek olsun diye kendi arsamızda örnek bir uygulamayı hayata geçireceğiz.

Tarih 29 Mayıs 2015, 13:13 YazdırBu haberi yazdır

Üsküdar'da kentsel dönüşümün yolunu açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ nin aldığı karar sonrası süreci hızlandırmak için çalışmalarını sürdüren Başkan Hilmi Türkmen, Yavuztürk Mahallesi ve Bahçelievler Mah...

BAŞKAN TÜRKMEN “Örnek olsun diye kendi arsamızda örnek bir uygulamayı hayata geçireceğiz.Üsküdar'da kentsel dönüşümün yolunu açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ nin aldığı karar sonrası süreci hızlandırmak için çalışmalarını sürdüren Başkan Hilmi Türkmen, Yavuztürk Mahallesi ve Bahçelievler Mahallesinde imar ve mülkiyet sorunu konularında vatandaşlarla bir araya geldi.


 Başkan Türkmen’in vatandaşlara kentsel dönüşüm, imar ve mülkiyet sorunu konularında bilgi verdiği programlara, Başkan Yardımcıları Abdullah Ayaz, Zeki Bıyık, Serdar Güleç ve AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır da katıldı. İlk olarak Yavuztürk Mahallesi’nde kurulan Kentsel Dönüşüm Ofisi’nde programa katılan Başkan Türkmen barınmanın kutsal bir hak olduğuna vurgu yaparak, “İnsanlar uğraşıp didinerek ev sahibi olmaya çalışıyor. Diğer yandan da ülkemiz deprem kuşağı üzerinde olduğu gerçeği var. Bu konular sadece şehrimiz için değil bütün Türkiye için en önemli sorunlardır. 6306 sayılı deprem yasası bu mantıkla çıkartıldı. Her yerde söylüyoruz. Türkiye bir gün dönüşüm yaşayacak. Süresini biz bilemeyiz. Bu sizin tutumunuza bağlı. Bizim gayretimiz vatandaşın önünü açmak daha hızlı hareket edebilme konusunda engelleri ortadan kaldırma noktasına olabilir” diye konuştu. Dönüşümün partiler üstü bir konu olduğuna dikkat çeken Başkan Hilmi Türkmen, “Allah korusun deprem kapımızı çaldığında sen şu partilisin diye bakmaz. O nedenle bu imar konusunun seçimden seçime gündeme gelmesi de beni son derece rahatsız ediyor. Rakiplerimizi yenelim mantığıyla hareket etmek doğru bir davranış değil. Sonuçta o partili ya da bu partili herkes aynı mahallelerde aynı binalarda ikamet ediyor” dedi.
Yavuztürk, Kirazlıtepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nin hepsinin Boğaz Kanunu’nun etki alanında olduğuna değinerek, “Biz seçimde sözler verdik. Bunlarında arkasındayız inkar etmiyoruz. Sözleri verirken de 10 yıllık deneyimimize güvendik, Büyükşehrimiz var ona güvendik. Hükümetimiz var ona güvendik. Tabi bu 1 yıllık sürede bayağı uğraştık. Boğaz Yasası’nı değiştirmek için çalışma yaptık. Bazı sebeplerden yüzde 20 oranı çıkmadı. Yüzde 15’lik oranda kaldık. O da iyi bir emsal. Burada sıkıntı tapu. Vatandaşın tapusu hisseli. En büyük sorun bu hisseli tapular. Vatandaş kardeşiyle anlaşamıyor komşusuyla nasıl anlaşacak” diye konuştu. Başkan Türkmen sorunun çözümünde topun vatandaşta olduğunu söyleyerek, “Anlaşın gelin diyoruz. Biz Üsküdar’da hatırı sayılır bir dönüşüm yapacağız. 1.6 emsal veriyoruz. Bu şu demek; 100 metre tapuya 150 metre inşaat yapacaksınız demek. Haklı olduğunuz bir nokta komşularla anlaşma noktasında. Örnek olsun diye kendi arsamızda örnek bir uygulamayı hayata geçireceğiz. TOKİ ile yaptığımız anlaşma sonucu 2 ay içerisinde ilk kazmayı vuruyoruz” dedi. Görevde oldukları sürece siteye izin vermeyeceklerini belirten Başkan Hilmi Türkmen, “Parselde anlaşın kooperatif kurun aranızda. Biz belediye olarak bu durumda sizden harç almayacağız. Devlet siz 18 ay boyunca kira yardımı yapıyor. Müteahhiti zengin etmeyin” diye konuştu. 
Başkan Hilmi Türkmen, Yavuztürk’ün ardından dönüşümle ilgili olarak vatandaşlarla bir araya gelmek için Bahçelievler Mahallesi’ne geçti. Burada da dönüşüm ve imar sorunları konusunda vatandaşı bilgilendiren Başkan Türkmen, “Ben sizin sadece belediye başkanınız olmaya değil aynı zamanda avukatınız olmaya talibim. Bu dönüşüm ve imar konularında Allah’ın bir kulunu dahi mağdur etmeyeceğiz. Ben bu iş için kendimi adadım. Siyaset de umurumda değil” dedi. Konuşmalar sonrası Başkan Türkmen vatandaşların sorularına yanıtlar verdi. Aynı zamanda sorun ve sıkıntılarını dinledi.
Bu haber 766 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER