Yavuztürk'de Kentsel dönüşüm ofisi açıldı

Yavuztürk'de Kentsel dönüşüm ofisi açıldı

Tarih 22 Mayıs 2015, 12:24 YazdırBu haberi yazdır

Üsküdar'da kentsel dönüşümün yolunu açan İBB Meclisi’nin Nazım İmar Planı tadilatı teklifi kararı sonrası Üsküdar’da ilk kentsel dönüşüm ofisi açıldı.

Yavuztürk'de Kentsel dönüşüm ofisi açıldı 

Üsküdar'da kentsel dönüşümün yolunu açan İBB Meclisi’nin Nazım İmar Planı tadilatı teklifi kararı sonrası Üsküdar’da  ilk kentsel dönüşüm ofisi açıldı.

Üsküdar Belediyesi tarafından Yavuztürk Mahallesi’nde kurulan Kentsel Dönüşüm Ofisi, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayları Hasan Sert ve Rabia İlhan, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile açıldı.

Vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle açılışın adeta bir miting alanını andırdığı törende konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK kadrolar olarak verdikleri sözlerinin yanında verilmeyen sözlerin dahi yerine getirildiğine vurgu yaparak “Bundan mütevekkil 2002’den bu yana milletimizin teveccühüne her seçimde mazhar olarak bugüne gelmiş bulunuyoruz. Biz içerde başka dışarıda başka konuşup kapalı kapılar ardından iş yapanlara benzemeyiz. Millete rağmen başarı olmaz” diye konuştu.

Bölgenin Boğaz Kanunu’na girdiğine değinen Başkan Hilmi Türkmen, “Boğaz Kanunu’ndan kaynaklanan üç ana plan bölgemiz var. Birincisi ön görünüm, ikincisi geri görünüm, üçüncüsü etkilenme bölgesi dediğimiz bölgelerimiz var” dedi.

Başkan Hilmi Türkmen, bu üç ana plan bölgelerine giren yerleri; “Ön görünüm bölgesine giren bölge, Küplüce’den başlayıp aşağı Beylerbeyi’ne doğru olan sahil yolu. Geri görünüm bölgesi NATO yoluna kadar olan alan, etkilenme bölgesi ise sizin bu Yavuztürk Mahallesi başta olmak üzere NATO yolunun sağ tarafında olan bölge. Bu üç plan bölgesinde bizim yaptığımız çalışmalar iki bölgeyi ilgilendiriyor. Bunlar etkilenme ve geri görünüm bölgeleri” diye sıraladı.

30 Mart yerel seçimlerinde Yavuztürklüler’e verdikleri sözleri hatırlatan Başkan Türkmen, “Bu bölgenin imar  problemini kesinlikle çözeceğiz diye sözümüz var. Bunun için 1 senedir çalışıyoruz. Bir takım yasal düzenlemeler de yaptık. En son 14 Mayıs’ta İBB Meclisi’nde karar çıkardık. Bu kararları bir inceleyin. Biz sizlere neler söyledik neler yaptık ve muhalefet partileri ne söyledi neler yaptı. Bu İBB’de çıkan karara gerek CHP gerekse MHP muhalefet edip ret oyu vermişlerdir. Ama biz Boğaz Bölgesi’nde bu iki partiye rağmen kentsel dönüşümü başlatıyoruz” diye konuştu.

Başkan Hilmi Türkmen’den sonra kürsüye gelen AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’de dönüşüm hakkında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

ÜLKEDE DİKİLİ AĞACI OLMAYANLARA DUR DEYİN

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, “Ankara’yı batıran ve buraya gelip size söz veren ve bu ülkede dikili ağacı olmayanlara dur deyin” dedi.

Temurci, AK Parti’nin İstanbul’u mega projelerin üssü haline getirdiğini belirterek, “Şunu özellikle ifade etmem lazım. Burada eğer toplanmışsak ve burada bir hafta önce Ankara Büyükşehir Belediyesini borç batağı içine sokup Ankara’yı batıran biri gelip buraya, size söz vermiş ve sizde inanmışsanız, inanmamışsanız ben bunu burada tekrarlamak zorundayım. Burada önce kalplerimiz arasında bir köprü kurmamız lazım. Ve şunun özellikle altını çizmek istiyorum. Burada bu Kentsel Dönüşüm Ofisi’nde sizin arzu etmediğiniz, sizin istemediğiniz hiçbir şey olması mümkün değil. Bakın bunun altını çiziyorum” dedi.

Kentsel dönüşüm projelerinin önemine de dikkat çeken Temurci, “Kentsel dönüşüm projeleri her şeyden önce insanımızın canını kurtarma projeleridir. Burada hiçbir kardeşimin bize oy versin vermesin başımızın tacıdır. Hiçbir kardeşimin burada bu dönüşümden zararla çıkmasını istemiyoruz. Dolayısı ile sizin kaç kat alacağınızdan daha önemli burada size danışılarak bir şey yapılacak. Lütfen buraya siyaseti karıştırmayın. Ama şunu yapın lütfen. Size şu ana kadar bu ülkede kim neyi söz verdi ve neyi yaptığına bir bakın. ” şeklinde konuştu.

Kentsel Dönüşüm Ofisi, kurdelenin kesilmesinden sonra hizmete açıldı.

Bu haber 990 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER