Saadet ve BBP seçime beraber giriyor

Saadet ve BBP seçime beraber giriyor

Tarih 09 Nisan 2015, 13:54 YazdırBu haberi yazdır

Seçim sürecinin önemli ayaklarından birisi olan milletvekili aday listelerinin YSK'ya teslim edildiği gün en çok konuşulan konulardan birisi de SP ile BBP arasındaki ittifakın oy oranının ne olacağıydı.

Saadet ve BBP seçime beraber giriyor

 

Seçim sürecinin önemli ayaklarından birisi olan milletvekili aday listelerinin YSK'ya teslim edildiği gün en çok konuşulan konulardan birisi de SP ile BBP arasındaki ittifakın oy oranının ne olacağıydı. Gezici Araştırma Şirketi milli ittifakın  son oy oranlarını açıkladı.

 

YENİ İSİMLER EKLENEBİLİR

Saadet Partisi ile yapılan ittifak sürecinin ayrıntılarını açıklayan Destici, kendisinin Ankara, SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın ise İstanbul 1. bölgeden aday olduğunu açıklayan Destici, milletvekili listelerini şimdilik YSK'ya eksik teslim ettiklerini, kalan sürede ise etkili adaylarla listeleri tamamlamak istediklerini açıkladı.

Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici ise SP-BBP ittifakının alması muhtemel oy oranları üzerine yaptıkları seçim anketlerini açıkladı.

İTTİFAKIN OY POTANSİYELİ YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE

"Vatandaşımız barajı bir set olarak görüyor. AKP'ye oy verenlerin yüzde 35'i gönülsüz oy verdiğini söylüyor. Vatandaş muhalefete kazanamayacağını düşündüğü için iktidara oy veriyor" diyen Gezici, "BBP veya SP'ye oy verecekken barajı geçemeyeceği için AKP'ye oy veren büyük bir kitle var" ifadelerini kullandu.

Son yapılan seçim anketi çalışmalarını da açıklayan Gezici, "Eğer SP ile BBP ittifak yaparsa bu oluşma oy atar mısınız?" sorusuna BBP için yüzde 8.7, SP için ise yüzde 14'e kadarçıkan bir oy potansiyeli olduğunu ifade etti.

"Ancak ittifak olmadığında hangi partiye oy verirsiniz yönündeki soruda ise BBP'nin oyu yüzde 2-2.5 SP'nin oyu ise yüzde 3 olarak ortaya çıkıyor" şeklinde konuşan Gezici, "İttifak yaparlarsa yüzde 8.2'si kesinlikle oy verebilirim yüzde 7'si verebilirim diyor. Bu da yüzde 15'e yaklaşan bir oran ortaya koyuyor" diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bu haber 582 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER