![GÖBEKLİTEPE’NİN ÖYKÜSÜ ÜSKÜDAR’DA ANLATILDI](/upload/resimler/haber/D6C_unnamed4.jpg)
GÖBEKLİTEPE’NİN ÖYKÜSÜ ÜSKÜDAR’DA ANLATILDI
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
Üsküdar Belediyesi’nin ‘Tarihi Değiştiren Kazılar -1’ projesi kapsamında, Şanlıurfa’da keşfedilen ve dünyanın bilinen en eski mabedleri olan ‘Göbeklitepe Tapınakları’nın keşfinin öyküsü düzenlenen panelde anlatıldı.
Üsküdar Belediyesi’nin ‘Tarihi Değiştiren Kazılar -1’ projesi kapsamında, Şanlıurfa’da keşfedilen ve dünyanın bilinen en eski mabedleri olan ‘Göbeklitepe Tapınakları’nın keşfinin öyküsü düzenlenen panelde anlatıldı.
Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlik yoğun katılımla gerçekleştirildi.
Program, Göbeklitepe’nin hiç bilinmeyen görüntülerinin de yer aldığı ‘Dünden Bugüne Göbeklitepe’ fotoğraf sergisiyle başladı.
Sonrasında keşfedildiği 1995 yılından bu yana dünyanın ilgi odağı olan ve bilinen insanlık tarihini 3 bin yıl daha geriye götüren ‘Göbeklitepe Tapınakları’nın öyküsünün anlatıldığı panele geçildi.
Yoğun katılımın yaşandığı panelde Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt ve arkeolog eşi Çiğdem Schmidt kaşifliğini yaptığı Şanlıurfa’da keşfedilen ve dünyanın bilinen en eski mabedi özelliğini taşıyan, İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski olan “Göbeklitepe Tapınakları” hakkında bilgi verildi.
Göbeklitepe Tapınaklarının kaşiflerinden olan Arkeolog Çiğdem Schmidt, binlerce yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe hakkında sunum yaptı.
Çiğdem Schmidt’in konuşmasından sonra, Arkeoloji ve Sanat Yayınları Kurucusu arkeolog Nezih Başgelen’in moderatörlüğünü yaptığı bir panelde Arkeolog Prof Dr Refik Duru kazıları tarihi açıdan yorumladı. Gazeteci yazar Mehmet Ali Bulut arkeolojik buluntuların dinler tarihi için öneminden bahsetti.
Etkinlikte katılımcılara “Burası Göbekli Tepe” belgeseli gösterildi.
GÖBEKLİTEPE’Yİ HALKIMIZA TANITTIK
“Tarihimizi halkımıza tanıtıyoruz” diyen Üsküdar Belediyesi Kültürden Sorumlu Başkan Yardımcısı Zeki Bıyık, “Üsküdar’ımız biliyorsunuz kadim kültürün merkezi olarak anılmaktadır. Bu nedenle özellikle Üsküdar ve İstanbul halkına tarihimizi yeniden anlatabilmek için 12 bin yıl önce hayat sürmüş insanların yaptığı eserleri bu günkü insanlarımıza burada tanıtmaya çalışıyoruz. İşte Göbeklitepe dediğimiz Şanlıurfa’daki önemli yerlerimizden bir yeri bugün akşam halkımıza tanıtmaya çalışıyoruz. Gördüğünüz gibi salonumuz dolu, bizimde kültürel faaliyetlerimizde bu şekilde devam ediyor” şeklinde konuştu.
Panel sonrası Göbeklitepe’nin hiç bilinmeyen görüntülerinin de yer aldığı ‘Dünden Bugüne Göbeklitepe’ fotoğraf sergisi vatandaşlar tarafından ilgi gördü.
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..