Boğaz’ı gören sırtlardaki alanlarda Kentsel Dönüşümü başlatacağız

Boğaz’ı gören sırtlardaki alanlarda Kentsel Dönüşümü başlatacağız

Tarih 26 Ocak 2015, 13:43 YazdırBu haberi yazdır

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, kahvaltıda bir araya geldiği Üsküdarlı esnaflara (Üsküdar Meydanı Düzenlemesi Projesi) hakkında bilgi verdi. Esnaflardan gelen soruları yanıtlayan Türkmen, gündemdeki diğer konuları değerlendirdi.

Boğaz’ı gören sırtlardaki alanlarda Kentsel Dönüşümü başlatacağız


Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, kahvaltıda bir araya geldiği Üsküdarlı  esnaflara  (Üsküdar Meydanı Düzenlemesi Projesi) hakkında bilgi verdi. Esnaflardan gelen soruları yanıtlayan Türkmen, gündemdeki diğer konuları değerlendirdi.

 Üsküdar Belediye binasında düzenlenen kahvaltıya, çok sayıda Üsküdarlı esnaf katıldı . Kahvaltının  yapılmasından sonra kürsüye çıkan Başkan Türkmen, konuşmasına yemek duasıyla başladı. Davete nezaket  gösterip katılan esnafa teşekkür eden Başkan Türkmen, ‘’Bu bir istişare toplantısı. Üsküdar’da neler oluyor? Neler olacak? Bu kahvaltıyla bir araya gelerek son gelişmeleri değerlendirme  imkanı bulduk. Üsküdar medeniyetin, ilmin şehri İstanbul’un kalbidir. İstanbul’un fethini gören şehirdir. 1100 yıllık Türk ve İslam yurdudur. Kadim huzurun diyarı, manevi ve ulvi havası böylesine büyük olan böyle bir ilçede yaşadığımız için Allah’a ne kadar şükretsek azdır’’ diye konuştu.

 

MAHCUP OLACAĞIMIZ SÖZÜ VERMEYİZ
Bugüne kadar mahcup olacakları sözü vermediklerini belirten Başkan Hilmi Türkmen, “Yarın mahcup olacağımız sözü söylemedik, bundan sonra da söylemeyiz” dedi.  Başkan Türkmen, Çavuşdere’de belediyenin yeni hizmet binasının inşaatının hızla sürdüğünü belirterek, “Buradaki yeni hizmet binası biter bitmez taşınacağız. Bugün hizmet verdiğimiz hizmet binamızın yıkımına hemen başlayacağız. Buraya yeni inşaat yok. Üzeri meydan olacak, altına da otopark yapacağız” dedi.

 

PRESTİJ CADDE PROJESİ
Hizmete giren Marmaray  ile  2016 Haziran ayında açılması planlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattıyla birlikte nüfüsu 550 bin olan Üsküdar’ın günlük nüfus  artışının  2 milyona çıkacağına vurgu yapan Başkan Türkmen, “Bu gelişmeler Üsküdar’ın büyük bir meydan ihtiyacını ortaya koymuştur. Bizim seçim vaadimizde yer aldığı üzere Üsküdar Meydanı’nı düzenleyip şu anki halinden 3 kat daha genişleteceğiz. Diğer büyük bir projemizde Üsküdar merkezde otopark kapasitesini yıl içerisinde 5 bine çıkartacağız” dedi.

 Başkan Türkmen, meydanın genişletilmesinin yanı sıra Selman Ağa Camii çevresinde gerekli istimlakların yapılacağını, sahilden itibaren genişletmelerin devam edeceğini belirterek, “Bunların yanı sıra bir de Hakimiyet-i Milliye Caddesi’ni çok güzel bir hale getireceğiz. Bu cadde bizim prestij projelerimizden birisi olacak. Orasını İstanbul’un en güzel caddelerinden birisi haline getireceğiz” diye konuştu.ÜÇ BÜYÜK PROJE!
Başkan Hilmi Türkmen, seçim döneminde 3 büyük proje sözleri olduğunu hatırlatıp, “Bunlar, Üsküdar Meydan Düzenlemesi, özellikle Boğaz’ı gören sırtlardaki alanlarda Kentsel Dönüşüm ve çocuklar, engelliler, gençler, yaşlılar ve öğrenciler için Sosyal Belediyecilik projelerimizdi. Bunların hepsini hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi.

MARMARAY BACALARI TRAŞLANACAK
 Meydan düzenlemesiyle ilgili ilk Marmaray projesinde havalandırma bacalarının  çirkin bir görüntü oluşturduğuna değinen  Türkmen, “ Üsküdar’ın estetiğine uymayan bu Marmaray’ın havalandırma bacalarını traşlayacağız” dedi. Türkmen Selman Ağa Camii etrafında istimlak çalışması yapacaklarını belirtip, “Selman Ağa Camisini biblo gibi ortaya çıkaracaklarını” söyledi.

BELEDİYE BİNASI 2016’DA YIKILIYOR
 Hiçbir gizlilerinin saklılarının olmadığını söyleyen Başkan Hilmi Türkmen, Üsküdar Belediye binasının 2016 yılının Haziran ayında tamamen yıkılacağını belirtip, “2015 yılında bir sıkıntı yok. Zaten kiralara da zam yapmıyoruz. Ama 2016 yılında esnafımızı tamamen tahliye ediyoruz. Komple binamızı yıkıp altını otopark yapıp üstünü meydan yapacağız. Katlı otoparkımızı da yıkıp etrafında istimlak çalışmamız olacak. Yeni belediye binamız ile kaymakamlık arasındaki alanı da istimlak etme çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

 2 AYDA YAĞAN YAĞMUR 1 SAATTE YAĞDI
Başkan Hilmi Türkmen, Üsküdar’da yapılan düzenlemeler hakkında da bilgiler verirken özellikle aşırı yağışlarla denizle karanın iç içe geçmesi gibi durumların oluştuğuna vurgu yaparak, “Bunlar tabi bizim için de hoş görüntüler değildi. Üsküdar’ın ortalama aylık yağış oranı 25-26 metre küp. O görüntülerin yaşadığı gün 1 saatte Üsküdar’a düşen yağış metre kareye 58 metre küp. Yani ilçenin ortalama 2 ayda aldığı yağış miktarı 1 saat içinde yağmış. Bu tür durumlarda dünyanın alt yapısı en gelişmiş şehirlerinde bile bu gibi durumlar yaşanıyor. Tabi biz üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye devam ediyoruz. Lakin bütün sorunları 100’de yüz çözeceğiz diye bir durum söz konusu olmuyor” dedi.

 

Bu haber 880 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER