GIDA MÜHENDISLERI GIDA TERÖRÜN SON BULMASI İÇIN DİLEK TUTTU!
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
Gıda Mühendisleri, meslek haklarını savunmak ve halk sağlığı için gıda terörüne dur demek üzere; Kadıköy’de toplandı. İstanbul Gıda MO 2. Başkanı İsa TAHTA tarafından okunan basın açıklamasında “Ülkemizde her ne kadar yok denilse de maalesef gıda terörü sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Gıda alanındaki bu olumsuz ilerleme öncelikle halk sağlığını etkilemektedir.
GIDA MÜHENDISLERI GIDA TERÖRÜN SON BULMASI İÇIN DİLEK TUTTU!
Gıda Mühendisleri, meslek haklarını savunmak ve halk sağlığı için gıda terörüne dur demek üzere; Kadıköy’de toplandı. İstanbul Gıda MO 2. Başkanı İsa TAHTA tarafından okunan basın açıklamasında “Ülkemizde her ne kadar yok denilse de maalesef gıda terörü sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Gıda alanındaki bu olumsuz ilerleme öncelikle halk sağlığını etkilemektedir. Gıda zehirlenmelerinden her gün birçok insan etkilense bile ya önemsemediği için hastaneye dahi gitmiyor ve kayıt dışı kalıyor ya da anlık ölümcül sonuçları olmadığından büyüyen tehlike göz ardı ediliyor. Bugün tüketilen sağlıksız gıdanın, yarınımızın hastalığı olduğunun farkında mıyız ?” dedi.
Sağlıksız Gıda tüketiminin sonu Sessiz SOMA’ dır!
Yapılan açıklamanın devamında Ülkemizde her ne kadar yok denilse de maalesef gıda terörü sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Gıda alanındaki bu olumsuz ilerleme öncelikle halk sağlığını etkilemektedir. Sıklıkla yaşanan gıda hileleri, kaçak gıda ürünlerinin ülkemize sokulmak istenmesi, bebek mamaları dahil bir çok üründe GDO saptanması, gıda firmalarında hijyenik yetersizlikler gıda denetimlerinin yetersiz olduğunu gün yüzüne çıkartıldığı ifade edildi.
Gıda güvenliği sorunun çözümü için gıda mühendisleri göreve hazır olmasına rağmen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yapılan bu denetimlerdeki gıda denetçileri içerisinde yer alan Gıda Mühendislerinin oranı %21 (1075 Gıda Mühendisi) civarındadır. Bu oran Bakanlığın personelinin SADECE % 3’ünü teşkil etmektedir. Bakanlıkça yapılan alımlarda adaletsiz kadro dağılımından rahatsız olduklarını ifade edildi. Ayrıca kamuda yetersiz istihdamımızın yanında, 5996 sayılı kanundaki değişiklik sonucu Gıda Mühendislerinin özel sektördeki çalışma alanları da daraltıldığı söylendi.
Bozulmuş ve hileli gıdaların sergilendiği stand Gıda Mühendisler Odası İstanbul Şube başkanı Sayın Sedat KURU tarafından Basına ve Kamuoyuna tanıtıldı. Gıda Mühendislerinin Gıda güvenliği ve halk sağlığının güvencesi olduğunu kaydeden KURU, ağır ticari şartlar altında üreticilerin vicdanları ile baş başa bırakılmaması gerektiğini belirtti. Etkin denetim ve kontrol mekanizmalarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan, Gıda mühendislerinin oluşturulacak sistemlerin en kilit noktası olacağını belirtti.
Bu yaşanan durumlar karşısında, yıllardır mağduriyet yaşayan Gıda Mühendisleri olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından meslek ayrımcılığından vazgeçerek Gıda terönünün çözümü için göreve hazır olan Gıda Mühendislerine hak ettiği önemi ve kadroyu vermesi ümidiyle dilek fenerleri gökyüzüne bırakıldı. ve Gıda Mühendislerinin güzel dilekleri eşliğinde eylem sona erdi.
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..