İsmet Özay “Tek hedefimiz 3.lige çıkmak ve orada başarılı olmaktır”

İsmet Özay “Tek hedefimiz 3.lige çıkmak ve orada başarılı olmaktır”

Tarih 29 Aralık 2014, 14:18 YazdırBu haberi yazdır

Çengelköy spor kulüp başkanı İsmet Özay ile bir araya geldik. Süper Amatörden aldığı takımı Bölgesel amatör lige çıkararak zaman içinde hedefini 3. Lige ve daha ötesine yükselten başkandan aldığımız bilgileri ve geçen üç yılı değerlendirdik.

İsmet Özay “Tek hedefimiz 3.lige çıkmak ve orada başarılı olmaktır”

 Çengelköy spor kulüp başkanı İsmet Özay ile bir araya geldik. Süper Amatörden aldığı takımı Bölgesel amatör lige çıkararak zaman içinde hedefini 3. Lige ve daha ötesine  yükselten başkandan aldığımız bilgileri ve geçen üç yılı değerlendirdik.

 

Türk futbol ailesine 1980 yılında kurularak dahil olan Çengelköy Spor 90'lı yılların ortalarına kadar, gerek başkanları ile gerek teknik adam seçimi ile popüler bir spor kulübü olarak hep adından söz ettirdi.

90'lı yılların ortalarından sonra amatörlük macerası başlayan Çengelköy Spor'un, inişli çıkışlı çalkantılı serüveni 2012 yılına kadar devam etti.

2012 Haziran ayı itibari ile Kulübün Başkanlığına talip olan İsmet ÖZAY ve yönetim ekibi, iki buçuk senelik titiz ve disiplinli çalışmanın neticesinde Çengelköy Spor Kulübünü Bölgesel Amatör Lig 11.Grup ilkyarı lideri pozisyonuna getirdi.

Çengelköy Spor Kulübünün geldiği bu noktayı ve bundan sonra ki hedeflerini Sayın Başkan İsmet ÖZAY'IN kendisine soralım istedik.

 

- Çengelköy Spor Kulübü Başkanlığı hikayeniz nasıl başladı?

Çengelköy, İstanbul'un marka bir semti, bu markanın önemli bir temsilcisi olan Çengelköy Spor Kulübü ise adını duyduğum yapısal durumunu bilmediğim bir kulüp idi. bir kaç arkadaşımızın önerisi ve talebi üzerine bu görevi devir alarak Çengelköy Spor Kulübü başkanlığı sürecimiz başladı.

-  Nasıl bir Spor Kulübü iklimi buldunuz?

Ben ve yönetimde ki arkadaşlar göreve başladığımız da gördük ki, insan faktörü ile ciddi potansiyeli olan, fakat bu potansiyelin Çengelköy Spor Kulübü adına değerlendirilemediği bir kulüp iklimi ile karşılaştık.

Kuruluşundan günümüze çok değerli başkanların hizmet ettiği, çok değerli insanların mesai harcadığı Çengelköy Spor Kulübünün bir marka olması gerektiğine ben ve yol arkadaşlarım hep inandık. Bu inanç ile kısa orta ve uzun vade de ki çalışma plan ve programımızı hazırladık.

Çengelköy Spor Kulübünde, futbolu dernekçiliğin getirmiş olduğu o karmaşık ve hantal yapısından kurtarmak için şirketleşme çalışmalarına öncelik verdik ve nihayet Çengelköy Spor Futbol Yatırımları Anonim Şirketi statüsünü Kulübümüze kazandırdık. Futbolu, Çengelköy Spor Kulübü derneğinden ayırdık. Farklı branşların şubelerini açtığımızda bu branşlar dernek statüsünde faaliyet göstereceklerdir.

A.Ş statüsünü kazandıktan sonra geleceğe daha emin adımlarla yürümenin özgüveni ile program dahilinde ki çalışmalarımıza hız verdik.

- Kısa, Orta ve Uzun vadede ki hedeflerden bahsettiniz nedir bu hedefler ?

Çengelköy Spor Kulübün de başkanlık görevimize başladıktan sonra gördük ki camia köklü ve güçlü bir camia; fakat uyuyan dev konumunda bırakılmış, yönetim ekibimiz ile birlikte bu dev camia yı tekrar ayağa kaldırıp, semtimiz de ki her insanın heyecan duyacağı, gurur duyacağı bir Çengelköy Spor'u sahneye çıkarmak için kısa vade de( A) takımımızın Bölgesel Amatör Lige çıkması gerekiyordu ve buna öncelik verdik. Çünkü (A) takımımız kulübümüzün görünürlüğünü ve prestijini arttıran en önemli unsurumuzdu ve finansal organizasyonumuzu bu doğrultuda şekillendirdik.

Çok şükür ki takımımız 2014-2015 sezonunda Bölgesel Amatör Lig 11.Grupta ilk yarıyı lider olarak tamamladı. Çengelköy'ümüze bu heyecanı yaşatmanın mutluluğunu duyuyoruz.

Orta Vade de 3. Profesyonel lig bizim için olmazsa olmaz hedefimizdir. İnşallah rabbim bu hedefi Çengelköy'ümüze nasip eder. Sonrasında hayal denilen gerçek ve uzun vade de ki hedeflerimize ilerleyeceğiz.

- Futbol maliyetleri oldukça fazla olan bir branş bu maliyetlerle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Ciddi maliyetleri olan bu süreç güçlü bir finansal yapı gerektiriyor.Grubumuzda Kocaeli Spor, Tekirdağ Spor, Edirne Gençlik Spor olarak üç il takımı, Arnavutköy,Kozlu,Ergene Velimeşe,Büyükçekmece, Karadeniz Ereğli olarak beş belediye takımı ve yine yüksek gelir destekleri olan Erokspor var. Bu takımlar arkalarında belediyelerin finansal gücü ile çok rahat hareket edebiliyorlar. Aralarında dört beş sezon süresince BAL liginde mücadele eden takımlar var ki bu da finansal kaynaklarının ne denli güçlü olduğunu  görüyoruz.

Çengelköy Spor A.Ş. olarak, finansal yapıları güçlü olan bu takımlara karşı sabit gelir kaynaklarımız olmadan,  İsmet ÖZAY olarak oldukça yüklü maliyetleri şahsen karşılıyorum. Burada benimle birlikte bu yüke gücü nispetinde derdime ortak olmaya çalışan yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Burada çok önemli harcama kalemlerinden bahsediyoruz. Konaklamalar, yol giderleri, yemek içecek giderleri, sporcu peşinatları, maç başı ödemeleri, maç primleri malzeme giderleri ve birçok yan harcama kalemlerini ekleyebiliriz.

Sporcu malzemeleri konusunu da belirtmek isterim, Çengelköy Spor A.Ş. markasını ortaya çıkarmak için dünya markası olan Adidas firması ile çalışıyoruz. (A) takım düzeyinde giyim malzemelerimizin tamamını  Almanya’dan özel olarak getirtiyoruz. Teknik ekibimizin ve sporcularımızın bu konuda ki motivasyonlarını önemsiyoruz.

Yönetim kurulu olarak beklentimiz, Çengelköy'ümüze aşık, köy içi ruhunu taşıyan semtimizin ileri gelen insanlarımızın, esnafımızın Çengelköy Spor Kulübüne sahip çıkmalarıdır. Futbol'un endüstriyel bir yapısı olduğunu kabul edecek olursak Çengelköy Spor'umuzun 3. 2. hatta PTT 1.ligin de mücadele etmesi Çengelköy'ümüze çok önemli kazançlar sağlayacaktır. Bu hedeflerimizin de benim için hayal olmadığın beni yakından tanıyan herkes bilmektedir.

- Peki Çengelköy Spor Kulübü Alt Yapısı ile ilgili bir programınız var mı?

Elbette ki programımız var, Uzun vade de ki program hedeflerimizin en önemlisi futbol temel eğitim grubumuz olan alt yapılarımız. Profesyonel lige çıkmamız halinde alt yapılarımızın önemi kat be kat artacaktır.

Bu söylemimden alt yapıları şu an için önemsemiyoruz anlamı çıkarılmasın lütfen...

Şöyle ifade edeyim; bazı spor kulüpleri vardır yapısal işleyişini alt yapı üzerine konumlandırmıştır.(A)takım düzeyini önemsemez, altyapılarda yetiştirmiş oldukları sporcuları cüzi diyebileceğimiz rakamlar karşılığında büyük takımlara vererek spor kulübünün işleyen çarkını sürdürülebilir şekilde döndürmeye çalışır.

Fakat Çengelköy Spor A.Ş. olarak bizler Alt Yapılarımızdan çok değerli sporcular yetiştirmek istiyoruz. Bu sporcularımızı cüzi rakamlara büyük kulüplere vermek yerine profesyonel liglerde kendi yetiştirmiş olduğumuz sporcularımızla Ülkemiz düzeyinde ses getirmek istiyoruz.  Alt Yapılarımızı bu vizyon planı doğrultusunda önemsiyoruz. Bunun için kulübümüzün çekici lokomotifi olan (A) takımımızın profesyonel lige çıkması gerekiyor. Daha sonra ki süreç tesisleşme zorunluluğumuzu getirecek ve tesisleşme ile başlayan süreç alt yapılarımızı değerli kılacak, çok önemli sporcuları kulübümüz bünyesinde yetiştireceğiz.

- Çengelköy de yaşayan semt sakinlerinin Kulübe olan ilgisini ve desteğini yeterli buluyor musunuz?

Çengelköy önemsenecek düzeyde her alanda potansiyeli olan bir semt, bugün Güzeltepe, Bahçelievler, Çengelköy, Kuleli, Mehmet Akif Ersoy  mahallelerinde yaşayan kişiler  kendilerini Çengelköylüyüm  diye konumlandırıyor. Bu açıdan bakacak olursak Alt Yapılarımız için ciddi bir sporcu portföyü, kulübe destek noktasında ciddi bir insan gücü demektir bu...

Kulüp olarak, insanımızın odağında olabilmemiz için, sadece spor kulübü olmamız yetmiyor bu gücü hayata geçirmek için sosyal girişim kulübü de olmamız gerekiyor. Bu düşünce ile Ülkemizde ki futbol algısını değiştirecek örnek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Gençlik Spor Bakanlığına sunacağımız ve desteklerini alacağımıza inandığımız'' Sporcu Gençlerde Duygu Davranış Eğitimi '' adlı projemizin yürütücülüğünü Çengelköy Spor A.Ş. olarak biz yapıyoruz, Üsküdar Üniversitesi Rektörlüğü, İstanbul Gençlik Spor İl Müdürlüğü ortaklığında hazırladığımız bu proje ile Çengelköy de yaşayan ailelere semtimiz sınırlarında bulunan okullarda ki çocuklarımıza evrensel spor ahlakını ve değerlerini kazandırmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda projemize kamuoyu oluşturmak içinde ayrıca çalışıyor ve ziyaretlerde bulunuyoruz. Türkiye'mizin bir değeri olan Kuleli Askeri Lisemizi okul komutanlığı nezdinde ziyaret ettik. İşbirliğine açık olduklarını Çengelköy Spor Kulübüne katkı sunabileceklerini ifade ettiler kendilerine teşekkür ediyoruz.  MÜSİAD yetkilileri ile projemiz ile ilgili görüş alış verişinde bulunduk, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz projemize ortak olarak destek verecek, Sayın Kaymakamımız projeden duyduğu memnuniyeti ifade ettiler. Önümüz deki günlerde Üsküdar Belediye ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızı ziyaret edeceğiz.

Böylesine anlamlı bir çalışmaya imza atmaya hazırlanan kulübümüze insanımızın, esnafımızın, semtimizin ileri gelen büyüklerimizin semt aşkı birlikteliğinde Çengelköy Spor Kulübü etrafında kenetlenmeye davet ediyoruz. Çengelköy'ümüzün gücü Çengelköy Sporumuzun gücü olacaktır.        

- Çengelköy Spora gönül veren taraftarlarınız hakkında ki fikirleriniz nelerdir?

Futbol bir yerde gösteri sanatıdır. Çengelköy Spor futbol takımı da herkesimin takdirini kazanan güzel bir futbol oynamaktadır. Bu güzel futbolun ve bu futbolu sergileyen sporcularımızın taraftarımız tarafından taktir edilmesi bizleri mutlu edecektir. Fakat tribünlere gelen taraftar sayımızı yeterli bulmuyoruz, bu sayının artması en büyük dileğimiz. Sadece gençlerden oluşan bir taraftar grubu da olsun istemiyoruz Çengelköy Spor her yaş da ki insanımızın spor kulübüdür. Avrupa da ki seyirci kalitesi ve duyarlılığı en az profesyonel lige çıkmak derecesinde bizlerin hayalidir. Misafir gelen rakiplerimize karşı Boğaz İçinde yaşayan insanın nezaketini ve zerafetini göstermeliyiz. Çengelköy Spor Kulübünün müsabakası olduğu hafta semtimizde ki herkesin bir karnavala bir festivale hazırlanır gibi bayram coşkusunda hazırlanmasını istiyoruz. 

 

-Son olarak Çengelköyspor aşıklarına ve halkına söylemek istedikleriniz?

Yaklaşık 3 senedir bu güzel semtimizin hepsi birbirinden kıymetli fertleri ile beraberim. Hemen hemen herkesi yakından tanıyorum. Bu zaman zarfında bana samimiyet ile yaklaşan birçok arkadaşla ve büyüklerimle güzel dostluklarımız oldu. Ancak sayıları bir elimin parmaklarını geçmeyecek kadar kifayetsiz şahsiyetsiz birtakım arkadaşları da tanımış oldum. Aslında onlara da kızamıyorum. 20 yıldır kendi yeterlilikleri nispetinde hep kulübümüzün içinde yanında sağında solunda kısa kısa aralarla olmuşlar. Şimdi ise bu güzel işlerin dışında kalmaları bu arkadaşlarda sıkıntı yaratıyor. Ben buradan hem bu arkadaşlara hem de tüm Çengelköy ailesine sesleniyorum. Kulübümüz için kim nasıl faydalı olmak istiyorsa bu maddi manevi fark etmez başımın üzerinde yeri var. Kapımız herkese ardına kadar hep açık olacaktır.

Lakin kimse hadsizlik yapıp 20 yıldan sonra burada olan güzel işleri karalamaya çalışmasın ve görmezden gelmeye çalışmasın. Herkes şunu iyi bilsin ki sessizliğimiz efendiliğimizden aldığımız terbiyedendir. Herkes farkındadır ki yaptığımız hiçbir kalıcı eserin önemli başarıların reklamını yapmak peşinde olmadım ve olmayacağım.

2015 yılı’nın tüm semtimize ve takımımıza hayırlı gelmesini temenni ediyorum.


 

Bu haber 964 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER