İbrahim Hakkı’nın öğrencileri Üsküdar Belediye Meclisindeydi

İbrahim Hakkı’nın öğrencileri Üsküdar Belediye Meclisindeydi

Tarih 24 Aralık 2014, 12:20 YazdırBu haberi yazdır

Eren Cankur okul için kütüphane ,fen laboratuarı ,spor salonu ve spor malzemelerine ihtiyaçları olduğunu belirten bir konuşma yaptı.

İbrahim Hakkı’nın öğrencileri Üsküdar Belediye Meclisindeydi

Eren Cankur okul için kütüphane ,fen laboratuarı ,spor salonu ve spor malzemelerine ihtiyaçları olduğunu belirten bir konuşma yaptı.

Üsküdar Belediyesi’ni ziyaret eden minik demokratlar Meclis Salonu’nun sıralarına oturarak meclis üyesi gibi seçime gittiler. Oy kullanımı ve sonrasında yaşanan ilginç diyaloglarla izleyenleri tebessüm ettirdiler.

Üsküdar İbrahim Hakkı Konyalı İlköğretim Okulu’ndan 28 öğrenci, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İshak  Arsen, Okul Müdür Yardımcısı İlhan Türkmen ve Rehber Öğretmen Gürkan Keskin’le birlikte, Üsküdar Belediyesi Meclis Başkanı Esat Kalay’ın misafiri olarak belediyeyi ziyaret ettiler.

Minik öğrenciler, Meclis’in nasıl çalıştığını, Meclis başkanının nasıl seçildiğini ve Meclis içeriğinin nasıl olduğu hakkına yerinde görerek ve yaşayarak bilgi sahibi oldular.

Meclis Başkanı Esat Kalay, geleceğimizin teminatı olan böylesine pırıl pırıl öğrencileri konuk ettikleri için mutlu oldukları ifade ederek, “Hoş geldiniz”  dedi. Kalay, meclis üyesi sıralarında oturan miniklere dönerek ‘Başkanımızı tanıyan var mı?’ diye sorunca, 28 öğrenci hep bir ağızdan; ‘Avukat Hilmi Türkmen’ diye haykırdı.

Esat Kalay, minik öğrencilere ziyaretin amacını hatırlatıp, “Bugün burada demokrasilerde sürecin nasıl işlediğini kendiniz yaşayarak göreceksiniz. Halkın oylarıyla seçilmiş meclis üyeleri gibi, bir Başkan Vekili ve bir Başkan Vekili Yardımcısı seçeceksiniz” dedi. Kalay, seçimin gizli oylama yöntemiyle yapılacağını söyledi.

Minik öğrenciler saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası Meclis’in gündemine geçtiler. Esat Kalay, Meclis Başkanlığı’na, Meclis üyeleri tarafından iletilmiş teklifleri aldıktan sonra başka teklif olup olmadığını sordu. Başka teklif gelmeyince, Başkanvekili  Aybüke Kılıçkaya ve Başkanvekili Yardımcısı  Bahar Ercan için dağıtılan zarflarla gizli oylama yapıldı. Minik öğrenciler Belediye Meclis üyesi sıfatlarıyla oylarını kullandılar. Oylama sırasında tebessüm ettiren anlar yaşandı. Bazı öğrenciler ‘kimi seçeceğiz’ diye sorarken, sandıkta görevlendirilenler ise ne iş yapacaklarını bilmediklerini söylediler.
Seçimlerin tamamlanması sonrası minik meclis üyeleri seçimi kazanan arkadaşlarını alkışlayarak tebrik ettiler. Meclis Başkanı Esat Kalay, koltuğunu seçimi kazanan Aybüke Kılıçkaya hanıma bıraktı.

Minik başkan Aybüke Kılıçkaya, kendisini seçen arkadaşlarına kısa bir teşekkür konuşması yaptıktan sonra, Okul Başkan Vekili öğrenci Berren Büker’i konuşmasını yapmak üzere kürsüye çağırdı.

Kürsüye boyu yetişmeyen minik Büker’in yardımına Müdür Yardımcısı İlhan Türkmen yetişti. Türkmen, oy sandığını kaptığı gibi kürsünün önüne koydu. Berren Büker, oy sandığının üzerine basarak çıktığı kürsüde okullarındaki eksikleri dile getirdi. “Siz büyüklerimizden okulumuza kütüphane  istiyoruz” diye konuştu.

Ayrıca Eren Cankur okul için kütüphane ,fen laboratuarı ,spor salonu ve spor malzemelerine ihtiyaçları olduğunu belirten bir konuşma yaptı.

Sonrasında kürsüye Müdür Yardımcısı İlhan Türker geldi. Eğitim adına yola çıktıklarını belirten Türker, “Herkesin eğitime ihtiyacı var. Şu yavrularımızı iyi yetiştirirsek, yanlış işler yapmazlar. Türkiye’ye sahip çıkmak için iyi eğitilmiş kaliteli nesiller ihtiyacımız var” diye konuştu. Türker’in konuşmasına devam ettiği sırada minik başkan Aybüke Kılıçkaya, kendisine tanınan 3 dakikalık süreyi aştığını belirtip sözlerini tamamlamasını istedi. Bunun üzerine salonda kahkaha tufanı koptu.

Bu haber 644 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER