Kuzguncuk’ta ortak karar Bostan Park

Kuzguncuk’ta ortak karar Bostan Park

Tarih 30 Ekim 2014, 10:26 YazdırBu haberi yazdır

İstanbul Boğazı’ nın ender kalan yeşil alanlarından Kuzguncuk Bostanı için Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği ortak karara vardı.

Kuzguncuk’ta ortak karar Bostan Park

 

İstanbul Boğazı’ nın ender kalan yeşil alanlarından Kuzguncuk Bostanı için Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği ortak karara vardı. Betonlaşma kaygısıyla eylemlere sahne olan bostan için hazırlanan uzlaşı projesinde tarım alanı da var, çocuk parkı da yürüyüş alanı da var.

Kuzguncuk’tan ‘uzlaşı projesi’ geldi. 30 Mart seçimleri sonrası Üsküdar Belediyesi’nin Boğaz’daki ender yeşil alanlardan biri olan Kuzguncuk Bostanı’ndaki ağaçları kesmesi, semt sakinlerini ‘betonlaşma’ kaygısıyla ayaklandırmıştı. Belediye kesimi ‘çalı temizliği’ diye savunmuştu. Kuzguncuk'luların ağaç nöbeti, tarafların masaya oturmasıyla son buldu.

2015 YAZINA HAZIR

Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği yöneticilerinin ortaklaşa hazırladıkları, “Kuzguncuk Bostanı Projesi” dev bir tanıtım tabelasıyla, Kuzguncuk Bostanı girişinde, mahalleliye sunuldu. Derneğin yöneticilerinden Kuzguncuk Muhtarı Ali Faik Kaptan, 16.5 dönümlük bostanla ilgili başlatılan projenin önümüzdeki yaz hizmete gireceğini söyledi. Projede, yürüme yolları, meyve bahçeleri, hobi tarım alanları, çocuk oyun alanları, basket sahası, çim amfi ve köpekler için de özel alan bulunuyor.

‘YEŞİL ALAN OLSUN’

Belediyeden imar planı değişikliğiyle buranın ‘yeşil alan’ ilan edilmesini isteyen Kaptan, projenin mahallelinin duyarlılığı doğrultusunda hazırlandığını belirterek, ”Ancak ben yürüyüş alanının daha geniş tutulması ve tarım alanlarının biraz daha genişletilmesi taraftarıyım” dedi. İlk etapta bostanın dışında olan iki parseldeki basket ve voleybol sahasının da projeye dahil edilip çitle çevrildiğini belirten Kaptan, “Sorunları demokratik haklarımızı kullanarak, ama vurmadan, kırmadan yaptık. Dışarıdan provokasyon olmasın, semtin huzuru bozulmasın dedik” diye konuştu.
Kaptan, bostandaki sayıları 150-200 arasında planlanan hobi tarım alanlarının kullanımında ise önceliğin yüzde 70-80 oranında Kuzguncuklulara verileceğini söyledi.

Köpekler de unutulmadı

Yürüyüş yolu Bostana ahşap, kütük ve mıcırdan yürüyüş yolu yapılacak.  
Meyve bahçesi Zemininde ağaç kabuğu ve kütük kullanılacak.
Tarım alanları İki farklı alanda konumlandırılacak.  
Çocuk parkı Çocuklar için oluşturulan alanda ahşap oyun grubu olacak.
Tasmalı köpek alanı Projede kafes tel ile çevrilecek bir alanda tasmalı köpeklerin serbest gezebileceği bir alan da var. 
Spor sahası Alanda bulunan mevcut eski spor sahasının yenilenmesi öngörülüyor. 
Çim Amfi Çok amaçlı kullanımlar için kademelendirilmiş çim zeminler tasarlandı.

‘Fiilen yeşil alan olacak’

ÜSKÜDAR Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Kuzguncuk halkının isteği doğrultusunda daha güzel bir Kuzguncuk Parkı yapacağız” dedi. Türkmen, yeşil alan talebiyle ilgili de “İmar planı yapma yetkisi bizim ukdemizde değil, büyükşehir belediyesinde. Ancak fiilen yaptığımız da, burayı yeşil alan haline getirecek” diye konuştu.

Bu haber 867 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER