Kuzguncuk’ta ortak karar Bostan Park
İstanbul Boğazı’ nın ender kalan yeşil alanlarından Kuzguncuk Bostanı için Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği ortak karara vardı.
Kuzguncuk’ta ortak karar Bostan Park
İstanbul Boğazı’ nın ender kalan yeşil alanlarından Kuzguncuk Bostanı için Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği ortak karara vardı. Betonlaşma kaygısıyla eylemlere sahne olan bostan için hazırlanan uzlaşı projesinde tarım alanı da var, çocuk parkı da yürüyüş alanı da var.
Kuzguncuk’tan ‘uzlaşı projesi’ geldi. 30 Mart seçimleri sonrası Üsküdar Belediyesi’nin Boğaz’daki ender yeşil alanlardan biri olan Kuzguncuk Bostanı’ndaki ağaçları kesmesi, semt sakinlerini ‘betonlaşma’ kaygısıyla ayaklandırmıştı. Belediye kesimi ‘çalı temizliği’ diye savunmuştu. Kuzguncuk'luların ağaç nöbeti, tarafların masaya oturmasıyla son buldu.
2015 YAZINA HAZIR
Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği yöneticilerinin ortaklaşa hazırladıkları, “Kuzguncuk Bostanı Projesi” dev bir tanıtım tabelasıyla, Kuzguncuk Bostanı girişinde, mahalleliye sunuldu. Derneğin yöneticilerinden Kuzguncuk Muhtarı Ali Faik Kaptan, 16.5 dönümlük bostanla ilgili başlatılan projenin önümüzdeki yaz hizmete gireceğini söyledi. Projede, yürüme yolları, meyve bahçeleri, hobi tarım alanları, çocuk oyun alanları, basket sahası, çim amfi ve köpekler için de özel alan bulunuyor.
‘YEŞİL ALAN OLSUN’
Belediyeden imar planı değişikliğiyle buranın ‘yeşil alan’ ilan edilmesini isteyen Kaptan, projenin mahallelinin duyarlılığı doğrultusunda hazırlandığını belirterek, ”Ancak ben yürüyüş alanının daha geniş tutulması ve tarım alanlarının biraz daha genişletilmesi taraftarıyım” dedi. İlk etapta bostanın dışında olan iki parseldeki basket ve voleybol sahasının da projeye dahil edilip çitle çevrildiğini belirten Kaptan, “Sorunları demokratik haklarımızı kullanarak, ama vurmadan, kırmadan yaptık. Dışarıdan provokasyon olmasın, semtin huzuru bozulmasın dedik” diye konuştu.
Kaptan, bostandaki sayıları 150-200 arasında planlanan hobi tarım alanlarının kullanımında ise önceliğin yüzde 70-80 oranında Kuzguncuklulara verileceğini söyledi.
Köpekler de unutulmadı
Yürüyüş yolu Bostana ahşap, kütük ve mıcırdan yürüyüş yolu yapılacak.
Meyve bahçesi Zemininde ağaç kabuğu ve kütük kullanılacak.
Tarım alanları İki farklı alanda konumlandırılacak.
Çocuk parkı Çocuklar için oluşturulan alanda ahşap oyun grubu olacak.
Tasmalı köpek alanı Projede kafes tel ile çevrilecek bir alanda tasmalı köpeklerin serbest gezebileceği bir alan da var.
Spor sahası Alanda bulunan mevcut eski spor sahasının yenilenmesi öngörülüyor.
Çim Amfi Çok amaçlı kullanımlar için kademelendirilmiş çim zeminler tasarlandı.
‘Fiilen yeşil alan olacak’
ÜSKÜDAR Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Kuzguncuk halkının isteği doğrultusunda daha güzel bir Kuzguncuk Parkı yapacağız” dedi. Türkmen, yeşil alan talebiyle ilgili de “İmar planı yapma yetkisi bizim ukdemizde değil, büyükşehir belediyesinde. Ancak fiilen yaptığımız da, burayı yeşil alan haline getirecek” diye konuştu.
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..