Üsküdar’ın işsizlik sorununa çare : ÜSİM

Üsküdar’ın işsizlik sorununa çare : ÜSİM

Tarih 06 Haziran 2014, 12:02 YazdırBu haberi yazdır

Üsküdar Belediyesi, ilçedeki işsizlik sorununu çözmek için Üsküdar
İstihdam Merkezini (ÜSİM) kurdu.

Üsküdar’ın işsizlik sorununa çare : ÜSİM

 


Üsküdar Belediyesi, ilçedeki işsizlik sorununu çözmek için Üsküdar 

İstihdam Merkezini (ÜSİM) kurdu. 


ÜSİM’in tanıtım toplantısında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen “Hedefimiz, arz ve talebi buluşturmak” dedi.Üsküdar Belediyesi, İşadamları, İŞKUR, özel istihdam büroları, eğitim ve danışmanlık firmaları, vakıf ve derneklerin desteği ile kurulan ÜSİM Kirazlıtepe Boğaziçi Yaşam Merkezi'nde düzenlenen toplantı ile kamuoyuna tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler , İşkur İl Müdürü Muammer Çoşkun ,Ak parti Üsküdar İlçe başkanı Sinan Aktaş ,bürokratlar ve çok sayıda işadamı katıldı.Tanıtım toplantısında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar İstihdam Merkezi'nin kuruluş amaçlarını anlattı. Kalifiye eleman sıkıntısının halen devam ettiğinin altını çizen Başkan Türkmen konuşmalarında şu ifadelere yer verdi: “Biz, Üsküdar'da ikamet eden vatandaşlarımızın, yine Üsküdar'da iş bulmalarını sağlamak için kolları sıvadık. Amacımız yerinde istihdam. Hedefimiz, arz ve talebi buluşturmak. Üsküdar İstihdam Merkezi ÜSİM'i bunun için kurduk. ÜSİM'le Üsküdar'da faaliyet gösteren işletmelerimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda mesleki eğitimler vermeyi ve  iş arayan Üsküdar sakinlerinin donanımlarına göre iş bulmasını hedefliyoruz. ÜSİM  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR ve kamu otoritesi paydaşlığında yürütülüyor.
Üsküdar şehir kimliği, markalaşma süreçleri, Turizm, ticaret, iş, istihdam, sağlık, yaşam, Kültür, yeşil, çevre, doğa, sosyal politikalar.İnsanı, şehri, yaşamı, Toplumsal huzuru merkeze alan eser ve hizmetlerle Üsküdar, hepimizin ellerinde yükselecek. Ancak işsizlik konusunda sıkıntılarımız var.Türkiye geçmişteki yanlış iş ve ekonomik politikaları yüzünden Yüksek işsizlik oranına sahip.Bu hepimizin içini yakan bir gerçek. Türkiye’nin son 10 yılda yaşadığı Ekonomik dönüşüm ve büyüme ile birlikte Piyasalar ve iş hacimleri genişliyor.İşsizlik oranlarının yavaş yavaş aşağı çekildiğini görüyoruz.Demek ki, özellikle İstanbul gibi metropollerde, Yerinde İstihdam çok önemli.Sizler, bunun farkındasınız.Bizler, hepimiz,biliyoruz ki,Yerinde İstihdam verimlilik açısından da, iş barışı açısından da vazgeçilmez bir değer taşıyor."dedi.


ÜSİM, ilçede faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda mesleki eğitimler vermeyi, iş arayan Üsküdar sakinlerinin donanımlarına göre iş bulmasını hedefliyor. Yerinde İstihdam Modeli, bu temel problemlere kalıcı bir çözüm getiriyor. ÜSİM; iş arayan Üsküdar sakinlerinin yine Üsküdar’da iş bulmasına rehberlik ediyor. Uzun süreli istihdama pozitif katkı sağlıyor.

 

Bu haber 695 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER