Çengelköy Talimhane 75 kuruş

Çengelköy Talimhane 75 kuruş

Tarih 30 Nisan 2014, 10:39 YazdırBu haberi yazdır

Eski mahalle isimlerinin bir nedeni bir dayandığı nokta olduğunu herkes bilir. Bende bu ay sizlere Talimhane Bahçelievler bölgesi ile ilgili iki fotoğraf eşiğinde bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

Çengelköy Talimhane 75 kuruş


Eski mahalle isimlerinin bir nedeni bir dayandığı nokta olduğunu herkes bilir. Bende bu ay sizlere Talimhane Bahçelievler bölgesi ile ilgili iki fotoğraf eşiğinde bazı bilgiler vermeye çalışacağım.Yıllarca bildiğiniz gibi Nato yolu derdik Çengelköy’den gelip yukarılara çıkan caddeye. Kimi anlatımlara göre askerler bu yolu kullandığından Nato yolu denmiş . Talimhane ise Kuleli Askeri Lisesi nin yürüyüş talimlerine geldiği bölge imiş.


Bahçelievler mahallesine Burgaz’lı Tevfik Cenani Ercan’ın hatırasını yaşatmak için eşi Nadire Ercan ın yaptığı bu bağış sayesinde buraya aileler yerleşmiştir. Bahçelievler mahallesi ismini bunların yaptığı evlerden almaktadır. Hemen hemen hepsi bahçıvanlık konularında işlerinin ehli insanlardı diye bahsediliyor onlardan.Bu bahsettiğimiz bölgeye ne Üsküdar ne Kadıköy den bir ulaşım hattı yoktu ilk zamanlarda. Ulaşım Çengelköy den Talimhaneye bir minibüs ile sağlanmış bu minibüs yıllarca çalışmıştır. Tabelasında 75 kuruş yazıyor soruşturmama göre tahmini tarih 1968-1970 li yıllar.Fotoğrafın altında ki notta ise yazı bu “baba rahmetli Mehmet bey ve oğlu resimdeki Melih”. Bu da başka bir yorum “ Mehmet Berke Ince MEMET AGANIN OĞLU MELİH ŞÖFÖR HAYRETTİN MUAVİNDİ ÇOK YOLDA KALDIGINDA TAMİR ETTİM. RENOYDU SONRADANDA MAGÜRUS ALDILAR MEHMET ÇETİN GÜZELTEPELİ ALDI PTT SERVİSİ ÇEKİYORDU”


çengelköy minibüs seferi -

Bu haber 1065 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER