Tuzu bırak rahat et
Türkiye'de günlük tuz tüketim miktarının kişi başına 15 gram olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu miktarın günlük alınması gereken tuzun üç katına karşılık geldiğini belirtti.
Tuzu bırak rahat et
Türkiye'de günlük tuz tüketim miktarının kişi başına 15 gram olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu miktarın günlük alınması gereken tuzun üç katına karşılık geldiğini belirtti.
Sağlık Bakanlığı, aşırı miktarda tüketilen tuzun, kan basıncında artış ile kalp, damar, böbrek, pankreas hastalıklarına neden olduğunu ve kemik sağlığını bozduğunu bildirdi.
Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını muhafaza etmek amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (bir çay kaşığı) olarak belirttiği ifade edilen açıklamada, bu miktarın yemeklere tuz eklenmeden doğal günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle de sağlanabildiği vurgulandı.
Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinin 2008'de yaptığı ve ülke genelini yansıtan "Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması"na göre, Türkiye'de tuz tüketiminin günde 18 gram olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"2012'de tekrarlanan çalışmada tuz tüketimimizin biraz azalmakla beraber halen sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek düzeyde olduğu saptanmıştır. (15gram) Bu miktar günlük alınması gereken tuzun üç katına karşılık gelmektedir. Aşırı miktarda tüketilen tuz, kan basıncında artış ile kalp, damar, böbrek, pankreas hastalıklarına neden olmakta, kemik sağlığımızı bozmaktadır. Bu nedenlerle Bakanlığımız 2011'de Kasım ayında 'Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı'nı başlatmıştır. Bu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması, aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla 'Dünya Tuza Dikkat Haftası' etkinlikleri yapılmaya başlanmıştır.
Tuzla ilgili çalışmalar yürüten ve Dünya Sağlık Örgütünce de kabul gören World Action on Salt (WASH) kuruluşunca her yıl belirlenen faklı bir tarihte gerçekleştirilen 'Dünya Tuza Dikkat Haftası'nın, bu yıl, martın ikinci perşembesi kutlanan Dünya Böbrek Günü'nü de kapsayarak 10-16 Mart olması kararı alınmıştır. Bu yılki tema ise gıda etiketlerinin okunması, etiketlerde belirtilen tuz ya da sodyum konusunda farkındalığın toplumda arttırılması belirlenmiştir."
KRONİK BÖBREK HASTALIKLARINDAN KORUNABİLİRSİNİZ
Türkiye genelinde 81 İlde 10-16 Mart'ta "Tuza Dikkat Haftası"nın etkinliklerinin gerçekleştirileceği ifade edilen açıklamada, tuzun azaltılmasıyla kronik böbrek hastalığından da korunmanın mümkün olduğu vurgulandı.
Açıklamada, kronik böbrek hastalığından korunmak için düzenli egzersiz yapılması, sağlıklı beslenilmesi, vücut ağırlığının korunması, yeterli sıvı alınması, sigara içilmemesi, mümkün olduğunca ağrı kesici kullanılmaması, kan basıncının ve kan şekerinin düzenli ölçtürülmesi ve risk grubunda bulunanların böbreklerini kontrol ettirmesi gerektiği uyarısında bulunuldu.
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..