CHP'li Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş: “İşten çıkarma olmayacak, bizim için öncelik liyakat”

CHP'li Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş: “İşten çıkarma olmayacak, bizim için öncelik liyakat”

Tarih 26 Nisan 2024, 11:39 YazdırBu haberi yazdır

Önceki dönemlerde belediyeye alınanların işten çıkarılacağı iddiasını yalanlayan Dedetaş, belediye işçilerinin durumlarında herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi.

CHP'li Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş: “İşten çıkarma olmayacak, bizim için öncelik liyakat”


Üsküdar'ın ilk kadın belediye başkanı olan CHP'li Sinem Dedetaş, işten çıkarma iddialarını yalanladı ve "işten çıkarma olmayacak, bizim için öncelik liyakat" dedi. Dedetaş, Üsküdar'ın kentsel dönüşüm konusunda 'vaat yorgunu' olduğunu da belirtti.

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 49,9 oy oranıyla Üsküdar Belediye Başkanlığına seçilen Sinem Dedetaş yerel seçimler sonrası yaşanan değişim rüzgârının öne çıkan isimlerinden biri oldu. CHP'li Dedetaş'la birlikte Üsküdar'da ilk kez bir kadın belediye başkanı göreve gelirken ilçede 20 yıldır devam eden Refah, Fazilet Partisi ve AKP geleneği de son buldu. Önceki dönemlerde belediyeye alınanların işten çıkarılacağı iddiasını yalanlayan Dedetaş, belediye işçilerinin durumlarında herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi.

 

'BİZİM İÇİN ÖNCELİK LİYAKAT'

 

DW Türkçe'den Pelin Ünker'e konuşan Dedetaş, işten çıkarma iddialarına şu yanıtı verdi:

"Hep 'CHP gelecek, sosyal yardımları kesecek, farklı görüşte olanları işten atacak' şeklinde bir algı var. Bunların gerçekleşmeyeceğini tekrar söylemek istiyorum. Aynı algı 2019'da İBB'de göreve geldiğimizde de vardı, aynı şeyler söyleniyordu. Ancak işini doğru yapan herkesle çalışmaya devam ettik, kimseyi görüşü nedeniyle işten çıkarmadık. Dolayısıyla biz bu sınavı zaten verdik. Üsküdar Belediyesi'nde de aynısı olacak. Bizim için öncelikli olan liyakat."

 

ÜSKÜDAR'IN EN BÜYÜK SORUNU KENTSEL DÖNÜŞÜM

 

Üsküdar'ın en büyük sorunlarında birinin kentsel dönüşüm olduğunu belirten Dedetaş, ilçede yapı stokunun yüzde 70'inin 1999 öncesi yapılardan oluştuğunu ve özellikle kentsel dönüşüm anlamında Üsküdar'ın 'vaat yorgunu' bir ilçe haline geldiğini belirtti. Buna dair farklı çözüm önerileri oluşturacaklarını dile getiren Dedetaş, " Bizim ranttan anladığımız, o mahallenin yıllarca kahrını çeken vatandaşın bu ranttan faydalanması.

 

Bu anlamda mahalle bazlı çözümlerimiz olacak. Sadece depreme dayanıklı binalar değil, vatandaşın sosyal donatı eksiklerini de çözecek kentsel dönüşüm projelerimizi de hayata geçireceğiz." dedi.

 Bu haber 728 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER