TÜED Başkanı “emekli maaşında intibak sorunu çözülmeli” dedi

TÜED Başkanı “emekli maaşında intibak sorunu çözülmeli” dedi

Tarih 17 Aralık 2023, 15:05 YazdırBu haberi yazdır

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, 2000 sonrası emeklilerin intibak sorununun çözülmesi gerektiğini belirterek, "2000 öncesi dönemdeki kriterlere dönülmeli

TÜED Başkanı “emekli maaşında intibak sorunu çözülmeli” dedi 

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, 2000 sonrası emeklilerin intibak sorununun çözülmesi gerektiğini belirterek, "2000 öncesi dönemdeki kriterlere dönülmeli. Bunun dışındaki çözümler popülist ve geçici olacaktır." dedi. Bütçeden 2024 yılında faize ayrılan kaynakla emeklilerin intibakının çok rahat yapılabileceğini söyleyen Ergün, emekli aylıklarının asgari ücret karşısında "kızgın tavadaki tereyağı gibi eridiğini" belirtti.


Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında sabit gelirli vatandaşların maaşları oldukça düşük kalıyor. İşçi, memur ve emekliye temmuz ayının başında yapılan zamlar, seyyanen verilenler de dahil olmak üzere, enflasyon karşısında adeta eridi.


Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, en düşük emekli aylığının devlet katkısıyla 7 bin 500 lira olduğunu anımsatarak, Türkiye'deki 15,6 milyon emeklinin yaklaşık yüzde 40'ının 7 bin 500 lira düzeyinde aylık aldığını söyledi.


 

'İNTİBAK SORUNU ÇÖZÜLMELİ'

 

Emeklilerin düşük emekli aylığı ve yüksek enflasyon karşısında yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

"Emekli aylığı hesaplanma sistemi yetersiz olduğundan, güncel ekonomik şartlar karşısında emekli aylıkları giderek küçülmüştür. Devlet katkısıyla desteklenen en düşük aylık ödemesinin 7 bin 500 lirada sabit kalmasıyla da emeklilerimiz muhtaç durumuna düşmüştür. Bu durumu kalıcı olarak değiştirmenin tek yolu var. İvedilikle 2000 sonrası emeklilerimizin intibak sorunu çözülmeli, aylık bağlama oranı uygulamasında, 2000 öncesi dönemdeki kriterlere dönülmeli. Bunun dışındaki çözümler popülist ve geçici olacaktır. Bu iş için kaynak sorunu olduğunu düşünmüyoruz. Bütçeden 2024 yılında faize ayrılan kaynakla emeklilerimizin intibakı çok rahat yapılabilir."


'EMEKLİ AYLIĞI KIZGIN TAVADAKİ TEREYAĞI GİBİ ERİDİ'


Ergün, emekli aylıklarının asgari ücret başta olmak üzere, altın ve dolar gibi birçok gösterge karşısında "kızgın tavadaki tereyağı gibi eridiğini" belirterek, şunları kaydetti:

"2002 yılında, asgari ücretin yüzde 20 üzerinde olan taban emekli aylıklarımız, aradan geçen sürede ciddi bir şekilde eridi. 2017 yılından itibaren ise asgari ücretin altında kaldı. 2023 yılında emekli aylıklarının asgari ücret karşısındaki kaybı zirve yaparak, asgari emekli aylığı, asgari ücret karşısında yüzde 52 eridi. Bunun sonucu olarak, gelirleri asgari ücretin bile altında kalan yüz binlerce emekli, kayıtlı veya kayıtsız olarak istihdama yöneldi. Hükümetten talebimiz, yıllarca bu ülkenin büyümesine, kalkınmasına ve refahına katkı veren emeklilerin, emeklerinin karşılığının bir an evvel verilmesidir."

 

Bu haber 157 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER