Türk Markaları Devlet Teşvikleri İle Tüm Dünyada Tescil Ediliyor...

Türk Markaları Devlet Teşvikleri İle Tüm Dünyada Tescil Ediliyor...

Tarih 18 Eylül 2023, 10:59 YazdırBu haberi yazdır

Anlam Patent Ofisi Kurucusu Çengelköy’lü Özgür GÜRSOY, Türkiye’de vermiş olduğu marka, patent tescil işlemlerini artık tüm ülkelerde verdiklerini belirterek;

Türk Markaları Devlet Teşvikleri İle Tüm Dünyada Tescil Ediliyor...


Anlam Patent Ofisi Kurucusu Çengelköy’lü Özgür GÜRSOY, Türkiye’de vermiş olduğu marka, patent tescil işlemlerini artık tüm ülkelerde verdiklerini belirterek; “İhracatın büyümesi ve global pazarlarda Türkiye’nin daha çok rol alabilmesi için devlet teşvikleri ile dünyanın her ülkesinde tescil yapılabiliyor. Avrupa Birliği topluluğunda ki ülkelerin her birinde, Amerika Kıtasında, İngiltere’de, Arap Emirlikleri gibi dünyanın her kıtasında tescil işlemi yapabilecek yetki ve donanımdayız, ihracat aşamasındaki firmaların markalarını artık tüm dünyada koruyabiliyoruz.” dedi.


 

Ülkemizdeki bir çok işletme, internet ağının sonsuz gelişimi ve teknolojinin sınır tanımaması ile birlikte artık ihracatını da daha rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Buda demek oluyor ki Türkiye’de ki markalar artık ürünlerini yurtdışı pazarlarına daha rahat ve hızlı şekilde ulaştırabiliyorlar. Burada ki en önemli kriter Türkiye’de alınan marka tescilinin sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olmasıdır. Dolayısıyla bu markanın başka bir ülkede kullanılabilmesi ve gümrüklerde sorun yaşanmaması için ihracat yapılan ülkelerde de ayrıca markanın tescil edilmesi gereklidir.


 

Türkiye’de bir ürün veya hizmet alanında kullanılmak için tescil edilen markalar, başka hiçbir ülkede koruma sağlamamaktadır. Türkiye’de tescilli olan bir markayı, örneğin İngiltere’de tescil işlemi yapmadan kullanıyorsanız, bu durumda İngiltere’de o markanın sahibi değil hatta tamamen taklide açık ve başkalarının tescil edebileceği durumunda olduğu bilinmelidir. Kendi markanızın Türkiye’de tescili olmasına rağmen diğer ülkelerde de tescil edilmesi gerektiğinin bilinmesi gereklidir. İhracatın büyümesi ve global pazarlarda Türkiye’nin daha çok rol alabilmesi için devlet teşvikleri bulunmaktadır. Ülkemizde üretilen ürünleri yurtdışı pazarına göndermeden önce mutlaka tescil ettirmek gerektiği aksi bir durumunda gümrükten o ülkeye giriş yapılamaması en önemli ayrıntıdır. Mutlaka ihracat yapan ve yapma planı olan işletmelere teşvikleri kullanarak yurtdışı marka tescili yaptırmalarını öneriyoruz.

 

Markaların tescil edilecekleri ülkelerde zorunluluklar vardır. En önemlisi ise hangi ülkede tescil işlemi yapılacak ise, tescil işlemlerini o ülkenin vatandaşı olan Patent Ofisleri ile bu işleri yapması zorunludur. Bizlerde yurtdışı Patent Ofisleri ile partnerlik anlaşmaları yaparak şuanda neredeyse her ülkede Marka Tescili hizmetini verebilecek kapasitedeyiz. Dolayısıyla yerel değil ulusal olarak hizmet veren sayılı patent ofisleri arasındayız.

 

Özgür GÜRSOY  /  (Anlam Patent Ofisi Kurucusu)

Bu haber 169 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER