CHP ÜSKÜDAR MECLİS GRUBU BASIN BULUŞMASI YAPILDI...

CHP ÜSKÜDAR MECLİS GRUBU BASIN BULUŞMASI YAPILDI...

Tarih 17 Ocak 2023, 12:57 YazdırBu haberi yazdır

16.Ocak Pazartesi günü CHP Üsküdar İlçe Binası toplantı salonunda yeni ilçe Başkanı Mert Bahçetepe nin yönetiminde belediye meclis üyeleri ile yerel basın temsilcileri bir araya geldiler

CHP ÜSKÜDAR MECLİS GRUBU BASIN BULUŞMASI YAPILDI...


16.Ocak Pazartesi günü CHP Üsküdar İlçe Binası toplantı salonunda yeni ilçe Başkanı Mert Bahçetepe nin yönetiminde belediye meclis üyeleri ile yerel basın temsilcileri bir araya geldiler. Konuk olarak deneyimli gazeteci ve Milletvekili Enis Berberoğlu vardı.


Geçen sene aynı günlerde Enis Berberoğlu ile bir araya gelinmişti. O zamanlar ilçe Başkanı Suat Özçağdaş ilçe başkanı idi 26 Aralıkta istifasını veren başkan Milletvekili aday adayı oldu.


İlçe Başkanı Mert Bahçetepe katılımcılara hoş geldiniz diyerek sözü Belediye meclis üyelerine verdi. Ayça Mete Üsküdar Belediyesinin arazi arsa satış yetkisini encümene veren kararını eleştirerek ihaleler ve gereksiz inşaat maliyetlerini belediyenin yüklenmesini gündeme getirdi ve detaylı bilgiler verdi. Aziz Yağmur ise ihaleler konusunda detaylı bilgiler verdi. Nasrettin Özkaya ise imar konularında bilgiler verdi. Nurkal Dedetaş ve Nuray Kılıç Ve Muammer Aslan da toplantıya katılan belediye meclis üyeleri idi. İhaleler konusunda Şirin şirketler grubunun her yıl artan miktarlarda ihaleleri aldığı konu edildi.

belediye meclis grubunu açıklaması tam metin böyle "Bugün burada, Üsküdar Belediye Meclisinin Ocak ayında alınan kararlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için toplanmış bulunuyoruz. Çeyrek asırdır aynı zihniyet tarafından yönetilen Üsküdar’da, vatandaşlarımızın hakkını korumak için belediye meclisi çatısı altında mücadele veren Cumhuriyet Halk Partisi, kimi zaman imar talanına, kimi zamanda kamu kaynaklarının yandaşlara aktarılmasına ve peşkeş çekilmesine karşı siyasi ve hukuki mücadelesini sürdürmektedir.

 

Üsküdar Belediye Meclisinin Ocak ayı toplantısında, tüm itirazlarımıza rağmen AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla alınan kararla, belediye adına kayıtlı bütün gayrimenkullerin satışı ve kiralanması hususunda kanun gereği Belediye Meclisine ait olan yetkilerin tamamı AKP ve MHP’lilerden oluşan Belediye Encümenine devredilerek gasp edilmiştir. Bu karar, Üsküdar halkının iradesine karşı yapılmış bir darbedir. Belediye meclisi fiilen lağvedilmiştir.

 

Belediye Encümenine, satış konusunda yetki verilen bu gayrimenkuller, Üsküdar Belediye Başkanı’nın veya encümeninin şahsi malı değil tüm Üsküdar halkının ortak malıdır. Üsküdar Belediyesi, bu gayrimenkullerin satışı ileaslında Üsküdar Halkının geleceğini de satışa çıkarmaktadır.

 

İstanbul’un 39 ilçe belediyesi arasında en büyük bütçeye sahip 2. belediye konumunda bulunan Üsküdar Belediyesi, geçtiğimiz yıl 900 milyon ek borç alarak bütçe disiplini konusundaki olumsuz sicilini ortaya koymuştur. Belli ki, tek adam rejiminin ülkeyi sürüklediği ekonomik buhran, Üsküdar Belediyesi idaresinin de ekonomik zorluklar çekmesine sebep olmuştur.Nitekim, ekonomik krizle boğuşan vatandaşlarımızın, alın terinden toplanan vergilerden oluşanbütçeyle yetinemeyen Üsküdar Belediyesi,halkınmallarını satarak, elde ettiği ek kaynaklarla israf ve basiretsizliğine çözüm üretmeye çalışmaktadır.

 

Tüm Türkiye, kaynakların halk için kullanıldığı, sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini Millet İttifakı tarafından yönetilen belediyeler aracılığıyla deneyimlerken,Üsküdar’da hala kaynaklar yandaşlara peşkeş çekilmekte, kıymetli araziler hangi amaca hizmet ettiği meçhul şekilde satılmakta ve rant odaklı uygulamalar hız kesmeden devam etmektedir. Nitekim Hilmi Türkmen ve ekibi, bugün itibariyle artık belediye yönetiminden ziyade bir müteahhit ve emlakçı gibi çalışmaktadır.

 

Uyguladıkları yanlış politikalar ve yandaşlarını zengin etme zihniyetlerinden dolayı daha önce, karakol, camii gibi kamusal alanları dahi satmakta sakınca görmeyen Üsküdar Belediyesinin, mecliste karşılaştığı sert muhalefet ve oluşan kamuoyu tepkisi nedeniyle süreci meclis dışına taşıması ve tüm yetkiyi encümen üzerinde toplaması, hukuk tanımaz uygulamalarının son ve belki de en akıl almaz örneğidir. Bu hukuksuz bir karardır. Şeffaflıktan ve hesap verebilirlikten bu denli uzak bir anlayışın topluma fayda sağlaması beklenemez.

 

Bugüne kadar yaklaşık 100 dönümün üzerinde arazi satışı yapan ve pek çok kıymetli yapıyı yandaş vakıf ve derneklere işbirliği adı altında devreden Üsküdar Belediyesinin, satış ve kiralama yoluyla varlığını sürdürme çabası tükenmişliğinin en net göstergesidir. Üsküdar Belediyesinin tüm bu yanlış uygulamalarının ve tercihlerinin faturasını Üsküdar halkı ödemek zorunda değildir.

 

Ayrıca, 20 yıllık AKP iktidarının son aylarına geldiğimiz bu günlerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden kesilen kaynakların seçim sürecinde ilçe belediyeleri üzerinden elde edilmesine dönük hiçbir adıma müsaade etmeyeceğimiz de bilinmelidir.

 

Bugün buradan, tekrar bir çağrı yapıyoruz; yapılacak olan ilk seçimlerde, Millet İttifakı iktidarında, geçmişten bugüne Üsküdar Halkının özgücü ile var ettiği kaynakları, kamusal alanlarına hukuksuz bir şekilde göz koyan her kim var ise, yargı önünde hesap vereceklerini unutmamalıdır.

 

Bu duygularla, hafta başı itibariyle söz konusumeclis kararının iptali için gerekli davaları açacağımızı ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunarak gerekli tüm hukuki yollara da başvuracağımızı buradan tüm yetkililerin ve kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

 

 

Enis Berberoğlu gündeme dair konuların yanında yerel basın konusunda Basın İlan kurumu ilişkilerimizi sordu İBB den haber ve tanıtım akışı olup olmadığını sordu. Üsküdar da yapılan bu çalışmanın tüm ülke çapında örnek bir olay olduğunu dile getirdi. Belediyelerden hiçbir destek alınamadığını öğrendiğinde şaşkınlığını gizlemedi.

 

 

Sonuç konuşmasında CHP Üsküdar İlçe Başkanı Mert Bahçetepe “Milletvekili Sn. Kadri Enis Berberoğlu ve Belediye Meclis Üyelerimizle birlikte “Aylık Olağan Yerel Basın Toplantısı”’nı ilçe başkanlığımızda gerçekleştirdik. Üsküdar’ın gündemine ait konuları ele aldık. Katılım sağlayan tüm basın emekçilerine teşekkür ederiz.”dedi.

Bu haber 497 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER