ŞAM İLE GÖRÜŞMELERDEN ÖNCE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA GİDİLDİ

ŞAM İLE GÖRÜŞMELERDEN ÖNCE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA GİDİLDİ

Tarih 21 Nisan 2022, 11:46 YazdırBu haberi yazdır

Zafer Partisinden görevlendirilen heyet Suriye Genel Müdürlüğünü ziyaret etti ve Şam ile başlatılacak görüşmelere ilişkin Dışişleri bakanlığına bazı açıklamalarda bulundu.

ŞAM İLE GÖRÜŞMELERDEN ÖNCE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA GİDİLDİZafer Partisinden görevlendirilen heyet Suriye Genel Müdürlüğünü ziyaret etti ve Şam ile başlatılacak görüşmelere ilişkin Dışişleri bakanlığına bazı açıklamalarda bulundu.Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ, 19 Nisan 2022 Pazartesi günü, Parti Genel Merkezinde yapılan basın toplantısında, Suriye Arap Cumhuriyeti ile ülkemizde yer alan “Geçici Koruma” altındaki Suriyelilerin ülkelerine dönmesi konusunda görüşmelere başlanacağını duyurmuştur.

Bu konuyla ilgili olarak, Zafer Partisinden görevlendirilen bir heyet, 20 Nisan 2022 Salı günü Dışişleri Bakanlığı Suriye Genel Müdürlüğünü ziyaret etmiş ve Şam ile başlatılacak görüşmelere ilişkin bilgi vermiştir. Bu kapsamda;

1.) 11 yıldır Türkiye’de Geçici Koruma altına alınan Suriyelilerin ekonomik, sosyal, demografik ve güvenlik maliyetleri açıklanmıştır.

2.) 2021 yılı sonu itibariyle Türkiye’deki Geçici Koruma altındaki Suriyelilerin devlete maliyetinin yaklaşık 90,8 milyar Dolar olduğu ifade edilmiştir.

3.) Suriye sınırına yakın bölgelerde yoğunlaşan sığınmacı nüfusun toplamının 4 milyon civarında olduğu, çoğu kimliksiz ve kayıtsız olan bu insanların arasında başta Selefi gruplar olmak üzere, çeşitli terör örgütleri üyelerinin olduğunun düşünüldüğü açıklanmıştır.

4.) Suriyeli sığınmacıların kayıtlı oldukları il dışında ikamet yasağı olmasına rağmen, serbestçe yer değiştirdikleri, kaçak iş gücü olarak istihdam edilerek Türk nüfusun işsizlik oranının arttığı ve kent varoşlarına yerleşen kontrolsüz bu grupların, kent yaşamına uyum sağlayamadığı ve asayiş olaylarının giderek arttığı belirtilmiştir.

5.) 11 yıldır ülkemizde Geçici Koruma altına alınan bu nüfus ve diğer düzensiz göçmenlerle birlikte, Türkiye’deki yabancı nüfusun 8 milyona çıktığı, bunun Dünya’da başka bir örneği olmadığı ve artık bir BEKA sorununa dönüştüğü izah edilmiştir.

6.) En son olarak, Rusya-Ukrayna savaşının geldiği aşama ve bölgesel etkileri değerlendirilerek,

Türkiye-Suriye ilişkilerinde yeni bir dönem başlatmanın mümkün olduğu,

7.) Zafer Partisinin bu meseleye günlük siyasi hesap veya rekabetin ötesinde devlet ciddiyeti ve sorumluluğuyla yaklaştığı açıklanmıştır.

Bu haber 760 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER