ÇOCUKLAR OKULUNU ÖZLEDİ

ÇOCUKLAR OKULUNU ÖZLEDİ

Tarih 05 Mayıs 2020, 12:42 YazdırBu haberi yazdır

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yeni açıklama: Sağlık açısından sorun yaşanmazsa, biz 1 Haziran'da okulları açmaya hazırız?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yeni açıklama: Sağlık açısından sorun yaşanmazsa, biz 1 Haziran'da okulları açmaya hazırız?


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 5.Mayıs günü açıklamalarda bulundu. Çocukların sınavlara kendi okullarında gireceğini hatırlatan Bakan Selçuk, "Bu sene fotoğraf şartını da kaldırdık. Sınav iki oturum. Her zaman böyle yapılıyordu" dedi. Sınav esnasında sınıflarda dezenfektan malzemelerinin olacağını söyleyen Selçuk, "Rehber öğretmenlerimiz çok daha aktif şekilde rol alacak. Planlamaları yaptık, bunları Bilim Kurulu ile de konuşacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, okulların 1 Haziran'da açılacağı iddialarına da yanıt verdi ve "MEB olarak okullar 1 haziran'da açılacak diye bir ifade kullanmadık. Bizim böyle bir ifademiz yok. 1 Haziran'da açıldığında ne şekilde bir planlamamız var gibi senaryoları sıralarken bunun içinde 1 Haziran da vardı" dedi. Bakan Selçuk, sağlık konusunda sıkıntı yaşanmaması halinde 1 Haziran'da okulların açılmasına hazır olunduğunu belirtti. 

Ertelenmesinin ardından yeniden tarihi değiştirilen YKS'ye ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, "Konular yarı yarıya azaldı. Birinci dönemden sorumlular. Soru çözümlerine bakabilirler, derslerini izleyebilirler. İlk dönemin konularını gözden geçirmelerinde fayda var. Konuları pekiştirmek için fırsatları var. 12'ler ve 8'ler, ikinci dönem evde çalışalım, yolda vakit kaybetmeyelim, devam zorunluluğu olmasın istiyorlardı. Bu talep oluşmuş oldu. Biz çocuklarımızın yanındayız, destek sağladığımızı bilmelerini isterim" sözlerini kaydetti.


Bakan Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

-(Nasıl bir sınav öngörülüyor?) LGS konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalardan sonra biz zaten teknik açıklamaları yapıp bir video yayınladık. LGS kaç yıldır yapılıyor dediğinizde aslında hep çocuklar belli okullarda sınavlara giriyordu ama bu kez farklı bir durum var. Çocuklar kendi okullarında sınava girecekler. Mevcut tedirginliği daha da arttırmamak için kendi okullarında sınava girecekler. Hemen arkasından da sınava giriş belgeleri hakkındaki belgelerin hepsini e-okul üzerinden alacaklar ve hiçbir şekilde bir yere gidip belge almayacaklar.

 

-15 yaş üstü kimliklerde fotoğraf zorunluluğu var. Bu sene fotoğraf şartını da kaldırdık. Sınav iki oturum. Her zaman böyle yapılıyordu. İlk oturumda Türkçe-Sosyal vb. dersler, ikinci oturumda Matematik-Fen gibi dersler var. Sınav arasındaki arada çocuklarımızın öğretmenleri nezaretinde bahçeye çıkmalarını ve sosyal mesafeye dikkat ederek bahçede dinlenmelerini istiyoruz. Çocukların rahat etmesi için velilerin okul bahçesi dışında beklemelerini rica ediyoruz. Veliler sınav tamamlanana kadar okul bahçesinde olmayacak. Çocukların sadece öğretmenlerinin gözetimi altında olmalarını istiyoruz. Tüm okullarımız zaten çocuklarımız okullara gelmeden önce temizlenip, dezenfekte edilecek. Dezenfekte malzemeleri ve diğer malzemeler zaten sınıflarda olacak. Rehber öğretmenlerimiz çok daha aktif şekilde rol alacak. Planlamaları yaptık, bunları Bilim Kurulu ile de konuşacağız.

 

-Üniversiteye geçen çocuklarımızın sorumlu geçtiği bir ders varsa, onun üniversiteye geçmesini engellemeyecek şekilde o sorumluluk sınavını biz yapacağız. Bir engel olmayacak. Biz çocuklarımızın kazandıkları bölüme gitme fırsatını sağlayacağız.

-(YKS tarihine ilişkin) Konular yarı yarıya azaldı. Birinci dönemden sorumlular. Soru çözümlerine bakabilirler, derslerini izleyebilirler. İlk dönemin konularını gözden geçirmelerinde fayda var. Konuları pekiştirmek için fırsatları var. 12'ler ve 8'ler, ikinci dönem evde çalışalım, yolda vakit kaybetmeyelim, devam zorunluluğu olmasın istiyorlardı. Bu talep oluşmuş oldu. Biz çocuklarımızın yanındayız, destek sağladığımızı bilmelerini isterim.

 

-Öğrenci ve öğretmenlerimize ücretsiz maske dağıtacağız.

-Öğretmenlerimizin atamasının tamamlanabilmesi için okullarının olması, sınıf olması, öğrencilerin olması gerekiyor. Tüm bunları düşündüğümüzde okullar açık değilken, göreve başlatmakla ilgili fiilen ve fiziken bir imkansızlığımız var.

-Çok net şekilde ifade ediyoruz. Okullar açıldığında hiçbir hak kaybı olmadan atama süreçleri tamamlanmış olacak.

 

"Sağlık açısından sorun yaşanmazsa biz 1 Haziran'da okulların açılmasına hazırız"

-MEB olarak okullar 1 haziran'da açılacak diye bir ifade kullanmadık. Bizim böyle bir ifademiz yok. 1 Haziran'da açıldığında ne şekilde bir planlamamız var gibi senaryoları sıralarken bunun içinde 1 Haziran da vardı. Sağlık açısından sorun yaşanmazsa biz 1 Haziran'a hazırız.

-4-8 ya da 12. sınıfların gelmesi gibi senaryolar var.

-Sınıfların ikiye bölünmesi de senaryolar içinde.

-Öncelikleri belirleyenler sağlık koşulları.

 

okullar ne zaman açılacak-Çengelköy okullar -çengelköy gazetesi okullar 

Bu haber 499 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER