Çin'den Türkiye'ye 2 Milyon Hızlı Test Kiti...

Çin'den Türkiye'ye 2 Milyon Hızlı Test Kiti...

Tarih 23 Mart 2020, 11:47 YazdırBu haberi yazdır

Çin'den Türkiye'ye 2 Milyon Hızlı Test Kiti: '3'er Gün Arayla Yapılacak, 15 Dakikada Sonuç Verecek'

Çin'den Türkiye'ye 2 Milyon Hızlı Test Kiti: '3'er Gün Arayla Yapılacak, 15 Dakikada Sonuç Verecek'

TBMM Genel Kurulu'nda geçtiğimiz gün milletvekillerine bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki test yapabilen laboratuvar sayılarının ve test yapılma oranının arttırılacağını ifade etmişti.

Koca,"Şimdiye kadar 10 bin test yaptık. Yarın itibariyle hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Hedef günlük 10-15 bin test" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Bakan Koca’nın bu açıklamasının ayrıntılarını Habertürk’ten Muharrrem Sarıkaya canlı yayında açıkladı. 

Türkiye’ye bugün itibariyle 50 bin test kitinin geldiğini dile getiren Sarıkaya, önümüzdeki pazartesi günü 1 milyon ve ondan sonraki pazartesi de 1 milyon adet olmak üzere 2 milyon 50 bin test kitinin Türkiye’ye geleceğini ifade etti.

 

Laboratuvarı test yapmaya müsait olan her hastanenin artık test yapmasına müsaade edileceğini kaydeden Sarıkaya, "Test yapabilme konusunda doğrudan bir sınırlama kalmadı. Bunun bütün büyük şehirlere yansıtılması noktasında bir karar var. Sanırım bugün bu karar yürürlüğe girecek" diye konuştu.


Kime nası uygulanacak?


"Ancak bu her önüne gelenin test yapacağı anlamına da gelmiyor" diyen Sarıkaya, test kitlerinin doktorlar tarafından uygun görülen kişilere uygulanacağının altını çizdi.


Testlerde Aytaç Yalman detayı


Testlerin üç gün arayla tekrar yapılacağını kaydeden Sarıkaya, şunları dile getirdi:

"Neden buna ihtiyaç duyuluyor. Tıpkı Aytaç Yalman’da olduğu gibi test ilk yapıldığında negatif daha sonra yapıldığında pozitif çıkabilir.

Yani o üç günlük süreçte ‘ben test yaptım negatif çıktı’ denilerek başka insanlara bulaştırma ihtimalinin önüne geçmek için süreç doktorların kontrolüne alınmış.

14 günlük karantina sürecinde pozitif vakaların çoğu ilk 3 ve 6 günde ortaya çıkıyor. 14. günde ortaya çıkan vaka oranı yüzde 5 civarında. Kesine yakın şüpheli kişilere ise PSR denilen 3 saatte sonuç veren testler uygulanacak."

Test kitleri ve kitleri Türkiye’ye getiren firma hakkında bilgi de veren Sarıkaya şunları söyledi:

"Bugünden itibaren Çin’den test kitleri gelecek. Bunlar 10-15 dakikada yüzde 90-95 oranında doğru sonuçlar veren test kitleri.

Bugün itibariyle 50 bin kit gelecek. Pazartesi ise 1 milyon kit daha gelecek. Ondan sonraki pazartesi de 1 milyon adet kit gelecek. Çin bu test kitlerinin üretimine yeni başladı ve Türkiye’ye bir ayrıcalık tanıdı."


 

'16 dolarlık test Türkiye'ye 4 dolar'


Kitleri Türkiye’ye getiren firma ilk 50 binlik paketi Türkiye’ye hibe olarak göndermiş. Diğer paketleri de 16 dolar olan fiyatı 4 dolara indirerek Türkiye’ye veriyor.

Kitlerin getirilmesi konusunda bir sınırlama da yok isterse bakanlık kendisi de getirebilir. Firma tamamen toplum sağlığını düşünerek milliyetçi bir yaklaşım ortaya koyuyor."


'Çin hükümetiyle yakın ilişkileri var'


Çin hükümetiyle eskiden beri dostane bir ilişkisi olan bu firma koronavirüs salgını başladığında elinde bulunan yüklü miktardaki N95 tipi maskeyi Çin’e göndermiş.

Çin’de de teknoloji ve silah sanayisi alanında iş yapan bir firma bu firma. Bu test kitlerinin gelişinin yolu da böyle açılmış."

 

NOT : Bu analiz kiti 15 dakika da sonuç veriyor , bir de 3-6  saatte sonuç veren DNA taraması var ilki ucuz ikincisi daha maliyetli imiş. 


Bu haber 1204 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER