![OGLİV ÇENGELKÖY SİZİ BEKLİYOR](/upload/resimler/haber/989_ogliv-cengelkoy-2.jpg)
OGLİV ÇENGELKÖY SİZİ BEKLİYOR
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
Yerleşkemizde kendi işinizi kurabilir, açık olduğu saatlerde çalışabilir, toplantılar yapabilirsiniz. Akşamları ve hafta sonları kutlama, organizasyon, etkinlik düzenleyebilir ve hoşça vakit geçirebilirsiniz.
OGLİV ÇENGELKÖY SİZİ BEKLİYOR
OGLİV SARI KÖŞK ve bahçesi Çengelköy ve çevresinde yaşayan herkesi ağırlamak için bekliyor.
Çengelköy kurum müdürü Fatma hanım Çengelköy ile ilgili düşüncelerini şöyle özetledi “Ogliv Sarı Köşk Çengelköy yerleşkemizin kapılarını tüm Çengelköy halkına ve üreticilerine açtık. Çengelköylüler tarafından üretilen ürünlere ve hizmetlere erişebileceksiniz.
Yerleşkemizde kendi işinizi kurabilir, açık olduğu saatlerde çalışabilir, toplantılar yapabilirsiniz. Akşamları ve hafta sonları kutlama, organizasyon, etkinlik düzenleyebilir ve hoşça vakit geçirebilirsiniz.”
Eşitlikçi, Sürdürülebilir Ve Paylaşımcı Kalkınma Modeli Önerisi
Ogliv Kurucusu Ferhan Geylan Çengelköy Gazetesine yaptığı açıklamada görüşlerini bizlerle paylaştı.
İnsanlığın bize göre uzun, doğaya göre ise kısacık tarihi içinde kritik bir noktada yer aldığımızı fark etmenin zamanı geldi. Bilim insanları, araştırmacılar, düşünürler bir noktada hemfikir: Bu nesil, insanlığın kaderini belirleyecek en son nesil. Bugün alacağımız kararlar, atacağımız adımlar, gelecek kuşakların kaderini belirleyecek.
Dışlayıcı değil içerici, yıkıcı değil kurucu, eşitlikçi, sürdürülebilir ve adil bir kalkınma modelini hep beraber geliştireceğiz. Yerellerde beraberce, işbirliğiyle ürettiğimiz varlıklar, genç kuşakların varlıklarının da teminatı olacak? OGLİV, yerel toplulukların yetenek ve bilgelikleri ile küresel değerler arasında köprü olmak üzere yola çıkıyor. Hep beraber ve herkes için? ”
Bütün bu gelişim sürecinin geldiği noktada dünyanın ve insanlığın durumunun çok da iyi bir yerde olduğunu söylemek gerçekten zor. Her çağda işbirlikleriyle ilerleyen insanlık, özellikle Sanayi Devrimi sonrasında yarattığı sosyal faydayı eşit bir şekilde paylaşamamanın derin sıkıntısı yaşıyor. Bu durum sadece insanlar arası bir eşitsizlikle de sınırlı değil. İnsanoğlu kapsayıcı bir büyüme modeli geliştirememesinin bedelini, doğaya yönelik büyük yıkımlarıyla da ödemeye başlamış durumda.
Doğal ve çevresel sorunların arkasında ise, eşitlikçi ve adil bir kalkınma anlayışının eksikliği yatıyor. Ne yazık ki, bireylerin veya belirli bir toplumsal kesimin zenginleşmesinin doğal bir şekilde tüm insanlığın gelişmesine neden olacağına inandık, inandırıldık, tüm insanlık tarihi aslında her zaman tam tersini söylemesine karşın?
Bugün tüm eski, dar kapsamlı, dışlayıcı kalkınma politikalarının iflas ettiğini görüyoruz. Artık daha eşitlikçi, sürdürülebilir ve paylaşımcı bir kalkınma modeline ihtiyacımız var. Bu kalkınma modeli de, yukardan aşağı değil, ancak aşağıdan yukarı, bireylerin, grupların, bölgelerin kendi ayaklarının üzerinde durmaları, geliştirecekleri işbirlikleriyle mümkün.
Geçtiğimiz on yıl boyunca üzerinde çalıştığım yeni kalkınma fikriyatının, “eşitlik”, “direnç” ve “işbirliği” sacayağı üzerinde yükselen “Varlık Temelli Topluluk Kalkınma Modeli”nin köşe taşlarını sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyorum. Geçmişte düşündüğümüzün aksine, tek doğrular yok. Her fikir, düşünce, program ve model aslında üzerinde çalışılacak, geliştirilecek, yenilenecek bir adım. Bu adımları büyütecek, geliştirecek olan, hepimiziz.
İnsanlık ailesinin mirası, karıncalar gibi, durmadan birbirine destek olan, birinin bıraktığını diğerinin devraldığı devasa bir ortaklık. Bir fikir sadece bir kişinin fikri değil. Bizim işimiz, geçmişten devralınanların geleceğin sahibi olan gençlere emanet edilmesi.
Dışlayıcı değil içerici, yıkıcı değil kurucu, eşitlikçi, sürdürülebilir ve adil bir kalkınma modelini hep beraber geliştireceğiz. Yerellerde beraberce, işbirliğiyle ürettiğimiz varlıklar, genç kuşakların varlıklarının da teminatı olacak?
OGLİV, yerel toplulukların yetenek ve bilgelikleri ile küresel değerler arasında köprü olmak üzere yola çıkıyor. Ve bunları yapmak için Çengelköy’ ü merkez yapıyor.
Hep beraber ve herkes için?
Çengelköy Mahallesi Defterdaroğlu 2 Sokak No; 37 Sarı köşk
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..