![ÇENGELKÖY İLKOKULU “BABA DESTEK PROGRAMI”](/upload/resimler/haber/577_serfifika-cengelkoy-ilkokulu--1.jpg)
ÇENGELKÖY İLKOKULU “BABA DESTEK PROGRAMI”
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
Kesintisiz 7 yıldır devam eden “Baba Destek Programı”nı bu yıl da başarıyla tamamlayan 18 babaya, önceki yıllarda eğitimi tamamlamış olan babaların da katıldığı törenle sertifikaları verildi.
ÇENGELKÖY İLKOKULU “BABA DESTEK PROGRAMI” NI TAMAMLAYAN BABALARA, VALİDE SULTAN GEMİSİNDE DÜZENLEDİĞİ TÖRENLE SERTİFİKALARINI VERDİ
Çengelköy İlkokulu’nda, okula yeni başlayan öğrencilerin eğitim hayatına adaptasyonu, aile içi iletişimin artması ve okul-aile iş birliğinin güçlenmesi amacıyla "Baba Destek Programı" düzenleniyor. Kesintisiz 7 yıldır devam eden “Baba Destek Programı”nı bu yıl da başarıyla tamamlayan 18 babaya, önceki yıllarda eğitimi tamamlamış olan babaların da katıldığı törenle sertifikaları verildi.
Çengelköy İlkokulu Müdürü Aliyaşar Düzcü, Psikolojik Danışman Çetin Kılıç ve Psikolog Sibel Coşkun işbirliği ile organize edilen ve Psikolojik Danışman Çetin Kılıç tarafından 10 oturum olarak verilen eğitimlerin ardından Üsküdar Valide Sultan Gemisinde sertifika töreni düzenlendi.
Törende mutlu çocuklar yetiştirmek için mutlu ailelere ihtiyaç olduğunu aktaran Okul Müdürü Aliyaşar Düzcü şöyle konuştu: “Baba Destek Programı”nda, anne-babalar kendilerini ve çocuklarını yeniden tanıdı, değerlerini ve niyetlerini keşfetti, aile ilişkilerini yeniden gözden geçirerek sağlıklı bir aile ortamı hakkında farkındalık oluşturdu, sertifika törenimizde bu hizmeti sunan Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Türkmen’e çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Düzcü, babaların bu programda edindikleri bilgi ve becerileri evlerinde uygulayıp uygulamadıklarını annelerle yaptıkları toplantılarla öğrendiklerini vurgulayarak, eğitimlerin sonunda babalara sertifika verdiklerini ve eğitime düzenli gelen velilerin "sertifikalı baba" olduğunu söyledi.
Program eğitimcisi Üsküdar Rehberlik Araştırma Merkezi'nden Psikolojik Danışman Çetin Kılıç, Değişimin hızla gerçekleştiği günümüzde babaların bu değişime hazır olmalarının son derece önemli olduğunu ifade etti.
"Çocuk ile baba arasında kurulan sevgi dolu özdeşim, baba tarafından sevilme ve korunma deneyimi çocuk tarafından içselleştirilir ve bu durum çocuğu tehlikelerle dolu bir dünyada yaşam boyu korur ve ona dayanma gücü verir" diyen Kılıç, programla ilgili şunları söyledi:
"Biz haftada bir gün babalarla toplanarak çocukla iletişim, çocuğa olumlu davranış kazandırma, çocuğun duygusal, zihinsel, sosyal, bedensel ve cinsel gelişimi gibi birçok konuda konuşuyor ve bunların üzerinde tartışıyoruz. Bilimsel bilgilerle babaları bu konularda destekliyoruz. Babaların sadece futbol, iş, siyaset gibi konular konuşmaktan hoşlandıklarını düşünüyoruz. Oysa onlara uygun ortam sağlanıldığında çocuklarıyla ilgili de konuşmaya, onlardan ilgiyle, sevgiyle bahsettiklerini gözlemliyoruz. Eğitim programıyla birlikte babaların çocuklarıyla ilişkilerinin daha da güçlendiğini görüyoruz.”
Eğitimler sonunda babaların birbirleriyle iletişimlerini sürdürerek, görüşmeye devam ettiklerini ifade eden Çetin Kılıç, "Bundan 7 yıl önceki babalar hala iletişim içerisindeler. Çocukları büyüdü, sorunları farklılaştı ama daha iyi bir baba olmak için gayretleri devam ediyor. İyi Babalar Platformu adlı oluşumla ülkemizdeki diğer babalara da model ve destek oluyorlar. Çengelköy İlkokulu'ndaki bu çalışmanın başka okullara da örnek olabileceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
Psikolog Sibel Coşkun ise çocukların babalarıyla olumlu iletişim sağladıklarını gördüğümüzde bunun hem zihinsel gelişimlerine faydalarını hem de ileriki yıllarda akademik olarak başarı sağladıklarını görüyoruz. Toplumla sağlıklı iletişim ve iyi ilişkiler sağlayabilme, olumlu kişilik geliştirmede bu eğitimlerin oldukça faydalı olduğunu düşünüyoruz." şeklinde konuştu.
Önceki yıllarda programı tamamlayan 215 babanın, anneler ve çocuklarıyla birlikte katıldığı, tören şölen şeklinde tamamlandı.
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..