ÜSKÜDAR BİSİKLETLİLERİ ÇANAKKALE ŞEHİT VE GAZİLERİNİ ANIYOR

ÜSKÜDAR BİSİKLETLİLERİ ÇANAKKALE ŞEHİT VE GAZİLERİNİ ANIYOR

Tarih 01 Mart 2019, 13:59 YazdırBu haberi yazdır


Üsküdar’ın Bisikletlileri Karacaahmet Mezarlığı’nda Defnedilen ve Mezar Yerleri Zamanla Belirsiz Hale Gelen Çanakkale Şehitlerimize Vefa Borcunu

ÜSKÜDAR BİSİKLETLİLERİ ÇANAKKALE ŞEHİT VE GAZİLERİNİ ANIYORÜsküdar’ın Bisikletlileri Karacaahmet Mezarlığı’nda Defnedilen ve Mezar Yerleri Zamanla Belirsiz Hale Gelen Çanakkale Şehitlerimize Vefa Borcunu Ödemek ayrıca Şanlı Kahramanlıklarına Yakışır Bir Makam İnşa Edilmesi Konusuna Dikkat Çekmek Maksadıyla 17 Mart 2019 Tarihinde Bisiklet Turu Gerçekleştirmeye Hazırlanıyor.Üsküdar Bisiklet Platformu (ÜSBİP) öncülüğünde 17 Mart 2019 Pazar günü düzenlenecek ‘ Üsküdar Çanakkale Şehitlerini Anıyor’ turu ile Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilen fakat zamanla yanlış istimlak uygulamaları nedeniyle mezar yerleri belirsiz hale gelen Kahraman Çanakkale Şehit ve Gazilerimizi anmak ve Şanlı Kahramanlıklarına yakışır bir Makam yapılması konusuna dikkat çekmek maksadıyla Karacaahmet Mezarlığı içinde bulunan Şehitlik Camii önünde dua edip ardından açıklama yapmayı planlıyor.1916-1918 yılları arasında 1.Dünya Savaşı Çanakkale cephesinde yaralanarak tedavi amacıyla İstanbul Haydarpaşa Hastanesi ve civarında ki hastanelere getirilen Kahraman Askerlerimiz Şehit olmaları ile ardından en yakın yere yani Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmişlerdir. Bugün Kahraman Şehitlerimizin mezar yerleri belli değildir. Bunun sebeplerinden biri savaş döneminde resmi kayıtların düzgün tutulamayışıdır. Ancak en büyük tahrip 1970’li yıllarda yapılan yol istimlak çalışması olmuştur. Günümüze ulaşabilen Kahraman Şehitlerimiz adına bir kitabe de mezarlık dış duvarının Selimiye tarafına doğru bakan kısmında herkesin önünden geçtiği bir noktada bulunmaktadır. ÜSBİP ailesi olarak vefa borcumuzu ödemek ve şükranlarımızı sunmak adına bugüne özel formalarımızı giyerek Üsküdar Meydanı’ndan 17 Mart 2019 Pazar günü saat 10:30 da hareketle ana caddelerden geçerek Karacaahmet Mezarlığı’nın 2. adasında bulunan Şehitlik Camii önüne geleceğiz. Duamızı etmemizin akabinde saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasından sonra Kitabenin koruma altına alınması ayrıca Şanlı Kahramanlarımıza yakışır bir makam yapılması talebimizi açıklayıp ziyaretimizi sonlandıracağız.


Üsküdar Bisiklet Platformu (ÜSBİP) hakkında  
Üsküdar Bisiklet Platformu 2018 yılında Üsküdar’da ikamet eden bisikletlilerin bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Amacı bisiklet sporunu ve kültürünü topluma sevdirmek ayrıca bunu yaparken aynı zamanda bisiklet sporunun branşlarında başarı elde etmektir.
Bu haber 1874 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER