![TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ ÜSKÜDAR’DA AÇILDI](/upload/resimler/haber/671_9820-turkiyenin-en-kapsamli-engelsiz-yasam-merkezi-uskudar-fotogaleri_800x600.jpg)
TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ ÜSKÜDAR’DA AÇILDI
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
Engellilere yönelik hayata geçirdiği Tebessüm Kahvesi'yle çok sayıda ödül alan Üsküdar Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yine bir ilke imza attı.
TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ ÜSKÜDAR’DA AÇILDI
Engellilere yönelik hayata geçirdiği Tebessüm Kahvesi'yle çok sayıda ödül alan Üsküdar Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yine bir ilke imza attı.
Türkiye’nin En Kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi Bulgurlu’da, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yanı sıra; İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, AK Parti İstanbul Milletvekilleri İsmet Uçma, Osman Boyraz, Mihrimah Belma Satır, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Adem Kaan Pehlivan, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı törenle hizmete açıldı. Üsküdar Belediyesi olarak engelliler konusunda Türkiye’nin en iyi tesisini hayata geçirdiklerini belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ‘’En büyük engel önyargılarımızdan kaynaklanan engellerdir. Engelli kardeşlerimize fırsat verirsek her şeyi başaracaklarına inancımız tamdır. Bugün hayata geçirdiğimiz Engelsiz Yaşam Merkezi tam da bu düşüncenin tezahürüdür’ dedi.
ENGELLER GÜNÜBİRLİK ODALARDA KONAKLAYACAK
Merkezle ilgili bilgi veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen sözlerini şöyle sürdürdü: ‘5 katlı merkezimiz 5 bin metrekare kapalı ve 5 bin metrekare de açık alana sahip. Başka hiçbir kamu alanında olmayan hem kız hem de erkek çocukları için terapi havuzlarımız var. 7 yıldızlı otel konforunda özellikle yatağa bağımlı engelli çocukların günübirlik konaklayacağı odalar bulunuyor. Evde engelli çocuğu olan aileler bize telefon edecek. Onları gidip evlerinden alacağız. Çocukları merkezde uzmanlar gözetiminde istirahat ederken anneler, babalar kendileri için zaman ayırabilecekler. Alışveriş, hasta ziyareti, piknik yapabilecekler ya da bir dost meclisine katılma fırsatı bulabilecekler.’’
TÜRKİYE’DE BİR İLK; ALZHEIMER OKULU
Türkiye’nin En Kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’nde başka hiçbir merkezde olmayan Alzheimer Okulu olduğunu da belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ‘’Alzheimer günümüzde hızla yayılan bir hastalık. Hem hastalar hem de aileler için zorlu bir süreç. Bu nedenle hem hastalar için hem de yakınlarına yönelik eğitimler düzenlenecek. Sadece Üsküdar değil, İstanbul’un her yerinden gelmek isteyenler için okulumuzun kapısı ardına kadar açık’’ diye konuştu. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen tüm bu hizmetlerden vatandaşların ücretsiz olarak yararlanacağının da altını çizdi.
Engelli bireylerin rehabilitasyonu için tüm ayrıntıların düşünüldüğü merkezde; kız ve erkek çocuklara yönelik 2 ayrı yüzme havuzu, uzay terapisi, duyu bütünleme terapisi, dil ve konuşma terapisi, oyun eğlence odası, çok amaçlı etkinlikler salonu, okuma salonu, kafeterya gibi birçok bölüm bulunuyor.
Açılışta downsendromlu bağlama üstadı Çağatay Aras, notaların otizmli dâhisi Rabia Aytek, görme engelli Emre Kandemir de unutulmaz bir konser verdi. Downsendromlu gençlerin görev aldığı Tebessüm Kahvesi’nin standının da yer aldığı açılışta filografi, kaligrafi, ahşap boyama, mehter, ritim, bağlama ve ses, resim, ebru, nikâh şekeri ve konser çalışmalarını içeren atölyelerin sergileri de gerçekleştirildi.
Üsküdar Engelsiz Yaşam Merkezi’nde yer alan hizmetler şunlar:
∞ Bireysel Eğitim
∞ Grup Eğitimi
∞ Fizyoterapi
∞ Psikolojik Danışmanlık
∞ Pedagog
∞ Dil ve Konuşma Terapisi
∞ Duyu Bütünleme Terapisi
∞ Uzay Terapisi
∞ Hidroterapi (Su Terapisi)
∞ Hipoterapi (At Terapisi)
∞ Sportif Rehabilitasyon
∞ Hasta Bakım Hizmeti
∞ Alzheimer Okulu Hobi Merkezi
∞ Evde Sağlık Hizmeti
∞ Konferans Salonu (Engelsiz Kültür Merkezi)
∞ Çocuk Oyun Odası
∞ Engelsiz Park
∞ Hobi Bostanı
∞ Yaşlılar Birimi
∞ Kuaför Hizmeti
∞ Taziye Birimi
∞ Engelliler Koordinasyon Birimi
∞ Engelsiz Park
∞ Filografi
∞ Kaligrafi
∞ Ahşap Boyama
∞ Mehter
∞ Folklor
∞ Ritim
∞ Bağlama ve Ses
∞ Konser Çalışmaları
∞ Resim
∞ Ebru
∞ Nikah Şekeri
∞ Ahşap Yakma ve Dağlama
∞ Hüsn-ü Hat
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..