![ŞİDDET HER YERDE!](/upload/resimler/haber/1F6_pinar-holt.jpg)
ŞİDDET HER YERDE!
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
Bir bakın etrafınıza! Evet! Şiddet her yerde!
Televizyonu açtığınızda! Gazete haberlerinde!
Reyting rekorları kıran dizilerde! Sinemada!
ŞİDDET HER YERDE!
Bir bakın etrafınıza! Evet! Şiddet her yerde!
Televizyonu açtığınızda! Gazete haberlerinde!
Reyting rekorları kıran dizilerde! Sinemada!
İnternete girdiğimizde! Yan komşuda! Evimizde!
Ünlülerde! Ünsüzlerde!
Türkiye’de televizyon izleme saati ve internet kullanma saatlerine baktığımızda; Ajans Press’in, TV izleme alışkanlıkları üzerien RTÜK’ten derlediği verilere göre Türkiye, günlük televizyon izlemem oranlarında 330 dakika ile dünya rekoru kırıyor. Bu günlük 6 saate tekabül ediyor. We are social ekibinin 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre; 48 Milyonun %87’si düzenli olarak internete giriyor ve günlük 7 saat kadar internet kullanımı yapıyor. Araştımalar bu 7 saatin 3 saatinin sosyal medya da geçtiğini gösteriyor. YouTube %57 oranla, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu iken, %56 ile Facebook ve %45 oranla İnstagram, YouTube’ı takip ediyor.
Yukarıda belirtilen izleme ornlarının, izledikleri programların, oynadıkları oyunların, izledikleri videoların büyük bir kısmı şiddet içerikli olması ve çocuklarımızın bu görüntüleri izleyerek büyüyor olması endişe verici. Evet belki, televizyonlarda ya da gazetelerde ya da şehrin en büyük ilan panolarında, silah reklamı yapmak yasal olmayabilir ancak şiddet propagandacıları aynı silahı, bir video oyununun içine koyarak, bir televizyon dizisinde en yakışıklı oyuncunun eline vererek ya da gişe rekorları kıran bir sinema filminde kullanarak; eğlence ve sanat adıyla evimizin içine, mahrem alanlarımıza rahatlıkla sokabiliyorlar.
Seminerlerimde anne ve babalara hep şu soruyu sorarım: ‘Hiç tanımadığınız, silah taşıyan, insan yaralamış ya da alkol/diğer zararlı maddeleri kullanan bir suçluyu evinize, mahremiyetinize, çocuklarınızın içine alır mısınız?’
Her seferinde bütün bir salon, bu kadar saçma bir soru olabilir mi? der gibi bakarak, şiddetle ‘Hayır!’ diye yüzüme haykırıyorlar. ‘Peki o zaman neden televizyon ya da internette ki bu figürleri ve şiddet olaylarını izleyerek, evinizin en baş köşesine, çocuklarınızın içiine misafir ediyorsunuz? Diye sorduğumda, salonda kocaman bir sessizlik ve tedirginlik yüzüme haykırılır.
1999 yılında Amerika, Colora’do şehrinde bir lisede 21 arkadaşını yaralayan genç hakkında, eyaletin psikolog ve psikiyatırlarından oluşan ekip tarafından verilen raporda; gencin akıl sağlığının yerinde olmadığı bildirilmiştir. Ancak aynı raporda daha dikkat çekici olan kısım ise, gencin tüm zamanını şiddet içerikli video oyunlarıyla geçirdiği ve işlediği suçu video ve oyunlardan esinlenebileceği bildirilmiş.
Amerikan gizli servisi 2002 yılında yayınladığı bir raporda, 1974 ile 2000’li yıllar arasında yaşanılan okul saldırılarında, 37 olayı inceleyerek, saldırıların yarısından fazlasının izlenen filmler, videolar, interet ve diğer medya araçlarından esinlendiği gerçeğini ortaya çkarmıştır. Size de ürkütücü geliyor mu?
Şimdi elimizde ki verilerden yola çıkarak düşünürsek; ‘Neden Ahmet Kural, Sıla’yı dövdü? Neden Arda Turan bir pop şarkıcısına kafa attı? Ya da son yıllarda toplumun genelinde neden kadına, çocuğa, hayvana şiddet arrtı? diye sormada önce, durup kendi hayatımızı bir gözden geçirelim.
BİZ NE İZLİYORUZ?
ÇOCUKLARIMIZA NE İZLETİYORUZ?
ÇÜNKÜ BİZ, NE İZLİYORSAK O’YUZ!
Sevgiyle.
Pınar Holt
Yazar, Davranış Bilimci, Konuşmacı
Email: [email protected]
Web: www.pinarholt.com
Instagram: pinarholtofficial
Facebook: PINAR HOLT
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..