ÜSKÜDAR BELEDİYESİ'NDEN ARA GÜLER'E VEFA GECESİ

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ'NDEN ARA GÜLER'E VEFA GECESİ

Tarih 26 Ocak 2018, 12:36 YazdırBu haberi yazdır

Üsküdar Belediyesi tarafından usta fotoğrafçı ve foto muhabiri Ara Güler’e Vefa Gecesi düzenlendi.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ'NDEN ARA GÜLER'E VEFA GECESİ


Üsküdar Belediyesi tarafından usta fotoğrafçı ve foto muhabiri Ara Güler’e Vefa Gecesi düzenlendi.

 

12 Ocak Cuma günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Vefa Gecesine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Uluslararası Savaş Fotoğrafçısı Coşkun Aral, Gazeteci Ercan Arslan, Anadolu Ajansı Fotoğraf Editör Yardımcısı Erhan Sevenler ve birçok fotoğraf tutkunu vatandaş katıldı.

 

Ara Güler’e Vefa Gecesi  programında, Coşkun Aral'ın geceye özel hazırladığı Güler’in kendi ağzından hayatını anlattığı sinevizyon gösterisi katılımcılarla paylaşıldı.

 

Açılışta konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, "Bu özel akşamda hepimiz tarihe tanıklık ediyoruz. Kıymetli büyüğümüz Ara Güler'in onlarca yıla uzanan emeği, bir fotoğrafın sadece bir karelik görüntüden ibaret olmadığını bizlere hatırlatmaktadır. Onun objektifinden yansıyanlar bazen yorgun bir şehri, bazen çetin bir mücadeleyi, bazen tükenmez bir umudu ve bazen de sadece mutluluğu anlatır. Bu güzel akşam bizim için iki açıdan çok önemli. Birincisi; tarihimizi, kültürümüzü, dünyada gurur duyduğumuz değerlerimizi gençlerimiz ile buluşturmak. İkincisi ise;  bu akşam aslında hepimiz için bir vefa, bir saygı gecesidir. Bu anlamlı buluşmada bizlerle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum," dedi.

 

Programın devamında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, "Hep düşünmüşümdür neden Fotoğraf Sanatçısı değil de Foto Muhabirliği diye. Kendisinin ifadesini aynı şekilde sizlere aktarıyorum, " Sanat olmasına gerek yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zaptediyorsun. Bir makine ile tarihi durduruyorsun." Zannediyorum bu ifadeler üzerinde dikkatli düşünürseniz Fotoğraf Sanatı ifadesinden çok daha derin ve geniş anlamları olan ifadeler. Foto muhabirliği tarihe düşürmek, tarihi kayıt etmek, o anı yakalamak aslında bizim medeniyetimizin çok önemli değerlerinden bir tanesi ama bunun ne kadar farkındayız bilmiyorum. O anı yakalamak hakikaten ustalık işi. Fotoğraf karelerinde donan an, bu tarihi bir an olabilir, yoğurtçunun bir anı olabilir, 1952'de olabilir, 1998'de olabilir, 2018'de olabilir ama o an öyle bir şeydir ki sizin, bizim irademiz dışında bir şeydir. O an gelir size adeta ben geldim der ve alıcısı açık olan kişi, sanatçı, fotoğrafçı her kim ise o anı yakalar," şeklinde konuştu.

 

Dünyaca ünlü Foto Muhabiri Ara Gürel ise kalabalığı gördüğü için çok heyecanlandığını dile getirerek, "Elime bir fotoğraf makinesi alıyorum sokak sokak geziyorum, aslında etrafıma bakıyorum her şey olup bitiyor eğer basmazsan makinenin tuşuna her şey bitiyor," dedi.

 

Programın sonunda Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen değerli fotoğrafçı Ara Güler'e hediye takdiminde bulundu.

 

Foto Muhabiri Ara Güler, programın öncesinde Nevmekan’da sevenleri için "Bir Göz, Bir Makine ve Gerçek" başlıklı kitabını imzaladı.

Bu haber 508 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER