![ÜSKÜDAR BELEDİYESİ'NDEN ARA GÜLER'E VEFA GECESİ](/upload/resimler/haber/4CA_uskudar-belediyesinden-foto-muhabiri-ara-gule--2.jpg)
ÜSKÜDAR BELEDİYESİ'NDEN ARA GÜLER'E VEFA GECESİ
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
Üsküdar Belediyesi tarafından usta fotoğrafçı ve foto muhabiri Ara Güler’e Vefa Gecesi düzenlendi.
ÜSKÜDAR BELEDİYESİ'NDEN ARA GÜLER'E VEFA GECESİ
Üsküdar Belediyesi tarafından usta fotoğrafçı ve foto muhabiri Ara Güler’e Vefa Gecesi düzenlendi.
12 Ocak Cuma günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Vefa Gecesine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Uluslararası Savaş Fotoğrafçısı Coşkun Aral, Gazeteci Ercan Arslan, Anadolu Ajansı Fotoğraf Editör Yardımcısı Erhan Sevenler ve birçok fotoğraf tutkunu vatandaş katıldı.
Ara Güler’e Vefa Gecesi programında, Coşkun Aral'ın geceye özel hazırladığı Güler’in kendi ağzından hayatını anlattığı sinevizyon gösterisi katılımcılarla paylaşıldı.
Açılışta konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, "Bu özel akşamda hepimiz tarihe tanıklık ediyoruz. Kıymetli büyüğümüz Ara Güler'in onlarca yıla uzanan emeği, bir fotoğrafın sadece bir karelik görüntüden ibaret olmadığını bizlere hatırlatmaktadır. Onun objektifinden yansıyanlar bazen yorgun bir şehri, bazen çetin bir mücadeleyi, bazen tükenmez bir umudu ve bazen de sadece mutluluğu anlatır. Bu güzel akşam bizim için iki açıdan çok önemli. Birincisi; tarihimizi, kültürümüzü, dünyada gurur duyduğumuz değerlerimizi gençlerimiz ile buluşturmak. İkincisi ise; bu akşam aslında hepimiz için bir vefa, bir saygı gecesidir. Bu anlamlı buluşmada bizlerle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum," dedi.
Programın devamında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, "Hep düşünmüşümdür neden Fotoğraf Sanatçısı değil de Foto Muhabirliği diye. Kendisinin ifadesini aynı şekilde sizlere aktarıyorum, " Sanat olmasına gerek yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zaptediyorsun. Bir makine ile tarihi durduruyorsun." Zannediyorum bu ifadeler üzerinde dikkatli düşünürseniz Fotoğraf Sanatı ifadesinden çok daha derin ve geniş anlamları olan ifadeler. Foto muhabirliği tarihe düşürmek, tarihi kayıt etmek, o anı yakalamak aslında bizim medeniyetimizin çok önemli değerlerinden bir tanesi ama bunun ne kadar farkındayız bilmiyorum. O anı yakalamak hakikaten ustalık işi. Fotoğraf karelerinde donan an, bu tarihi bir an olabilir, yoğurtçunun bir anı olabilir, 1952'de olabilir, 1998'de olabilir, 2018'de olabilir ama o an öyle bir şeydir ki sizin, bizim irademiz dışında bir şeydir. O an gelir size adeta ben geldim der ve alıcısı açık olan kişi, sanatçı, fotoğrafçı her kim ise o anı yakalar," şeklinde konuştu.
Dünyaca ünlü Foto Muhabiri Ara Gürel ise kalabalığı gördüğü için çok heyecanlandığını dile getirerek, "Elime bir fotoğraf makinesi alıyorum sokak sokak geziyorum, aslında etrafıma bakıyorum her şey olup bitiyor eğer basmazsan makinenin tuşuna her şey bitiyor," dedi.
Programın sonunda Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen değerli fotoğrafçı Ara Güler'e hediye takdiminde bulundu.
Foto Muhabiri Ara Güler, programın öncesinde Nevmekan’da sevenleri için "Bir Göz, Bir Makine ve Gerçek" başlıklı kitabını imzaladı.
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..