![Nuray Kılıç “ Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. “](/upload/resimler/haber/D3Z_nuray-elmas-kilic.jpg)
Nuray Kılıç “ Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. “
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
CHP Üsküdar Kadın Kolları başkanı Nuray Elmas Kılıç Müftülere resmi nikah yetkisi konusunda bir basın açıklaması yaptı
Nuray Kılıç “ Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. “
CHP Üsküdar Kadın Kolları başkanı Nuray Elmas Kılıç Müftülere resmi nikah yetkisi konusunda bir basın açıklaması yaptı.
Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı tartışmalar arasında alt komisyondan geçti.
Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür. Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılmasıdır. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir.
Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir.
Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir. Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır.
Bu durumda biz Cumhuriyet kadınları, hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yollarına devam edecektir. Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı, kadın yurttaş kimliğimiz ile, mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız.
Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.
CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağız. , “Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletini ortadan kalkması demektir. Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir. Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş durumdadır. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek, hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir. Anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan krizleri kapatmak için kullanmaktadır.
Türkiye’nin geleceği için, ülkemizin işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi birçok soruna çözüm bulunması gerekmektedir.
Biz komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü bu ülkenin temel var oluş felsefesi haline getirmek istiyoruz. Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemez. Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftülerin görevi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde, İslam dininin; iltikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Bu durumda müftülerin görevi sadece müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Öyleyse herkes devletin tüm olanaklarından eşitçe yararlanmalıdır ve kimseye siyasi ve kişisel ayrımcılık yapılmamalıdır. Anayasanın 24. maddesi de bu hükmü içerir. Bizler, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız.
Bu tasarı meclisten geçmeyecek.
Nuray KILIÇ
CHP Üsküdar
İlçe Kadın Kolu Başkanı
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..