![15 Temmuz Şehitler Çeşmesi Çengelköy de açıldı](/upload/resimler/haber/4C4_5789-15-temmuz-sehitler-cesmesi-acildi.jpg)
15 Temmuz Şehitler Çeşmesi Çengelköy de açıldı
![Tarih](/img/icon/clock.png)
![Yazdır](/img/icon/print.gif)
Üsküdar Belediyesi tarafından 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak için inşa edilen ‘’15 Temmuz Şehitler Çeşmesi’’ nin açılışı 16 temmuz akşamı törenle gerçekleştirildi.
15 Temmuz Şehitler Çeşmesi Çengelköy de açıldı
Üsküdar Belediyesi tarafından 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak için inşa edilen ‘’15 Temmuz Şehitler Çeşmesi’’ nin açılışı 16 temmuz akşamı törenle gerçekleştirildi.
Üsküdar Çengelköy’de gerçekleştirilen açılışa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, şehit yakınları, gaziler ve binlerce vatandaş katıldı.
Özel tasarım çeşme
35 ton ağırlıkta ve 4,5 metre yükseklikte inşa edilen çeşme için yekpare mermer kullanıldı. Çeşmenin şekli kan damlası ve gözyaşını temsil eder şekilde yapıldı. Ayrıca çeşmenin içerisinde bulunan 8 hare cennetin 8 kapısını temsil ediyor. Çeşmenin ön yüzünde; ‘’Cennet, kılıçların gölgesi altındadır’’ hadis-i şerifi yazarken arka tarafında da İnsan Suresi 17. Ve 18. Ayetleri yer alıyor. Açılış gününe özel gül şerbeti akıtılan çeşmeden, mübarek gün ve gecelerde de gül şerbeti akacak.
Açılış programı kelamların en güzeli olan Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Açılışta bütün şehit aileleri adına konuşan Şehit Ayşe Aytaç’ın eşi Mustafa Aytaç, ‘’Eşim kâbusu yaşadığımız o gece beni bırakmadı, ben de geleceğim dedi. Onu kırmadım yola çıktık. O gece her şey çok hızlı gelişti. Ben zannediyorum ki onlar bizim askerimiz bize ateş edemezler. Ama onlar hiç acımadı herkese ateş açtılar. O kurşunların içinden ben sağ çıktım, eşime şehit olmak nasip oldu. Ben bütün şehit yakınları adına Üsküdar Belediyesi’ne çok teşekkür ederim. Bu çeşme sayesinde Çengelköy’de şehitlerimiz hiç unutulmayacak’’ dedi.
15 Temmuz Şehitler Çeşmesi’nin yaşayan bir anıt eser olacağını vurgulayan Başkan Hilmi Türkmen, ‘’Bu akşam şehitler diyarı Üsküdar’ımız da, Gazi Çengelköy’ümüzde çok anlamlı bir vesileyle bir aradayız. 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere bu aziz vatanımız için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin hatırasını yâd etmek adına onların 15 Temmuz’da yazmış oldukları kahramanlık destanını nesilden nesile yaşatmak için yapmış olduğumuz ‘’15 Temmuz Şehitler Çeşmesi’’ nin açılış merasimindeyiz. Bu vesileyle bu anlamlı günde davetimize icabet ettiğiniz için hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum. Çok güzel, çok anlamlı bir eserle Üsküdarlıların, İstanbulluların hatta coğrafyamızın huzurlarındayız. Bu güzel eserin ortaya çıkmasına vesile olan herkese teşekkür ediyorum. Bu çeşme bizim için çok anlamlı bir eser oldu. Yaşayan bir çeşme olacak inşallah. Bu çeşmeden vatanımız için toprağa düşmüş herkes için Fatihalar akacak. Bu çeşmeden su içenler her fırsatta şehitlerimizi, gazilerimizi yâd edecekler. Dolayısıyla yaşayan bir anıt eser olmuş olacak. Ve bu eserin Çengelköy’de olması ayrı bir anlam taşıyor. Tam bu alanda 13 kardeşimiz şehit düştü,106 vatandaşımız da gazi oldu. Bu çeşme buraya çok yakıştı. Allah herkesten razı olsun ’’ ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından şehit yakınlarına ve gazilerine plaket takdim edildi. Daha sonra 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi’ne yansıtılan video mapping gösteri izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Program dualar ve selalar eşliğinde protokol üyelerinin kurdele keserek çeşmenin açılışını gerçekleştirmesiyle ve vatandaşlara gül şerbeti dağıtılmasıyla son buldu.
TÜED HAYKIRDI ” ABO DÜZELTİLMELİ İNTİBAK GERÇEKLEŞMELİ”
Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 17 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da TÜED Genel Merkez Toplantı Salonu’nda yapılmış; ülkenin ve emeklilerin karşılaştığı sorunlar, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
CHP EĞİTİM SORUNLARINA ÜSKÜDAR’DA DİKKAT ÇEKTİ...
Cumhuriyet Halk Partisi, ülke genelinde yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekmek maksadıyla tüm il ve ilçe başkanlıklarında “24 Saat Eğitim Maratonu” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.
SP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANI HAKAN TEVFİK ERDAĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
16.Temmuz Salı günü İstanbul un 39 ilçesinde olduğu gibi Üsküdar’da Saadet Partisi İlçe Başkanlığı Filistin ve BOP ile ilgili basın açıklaması yaptı. Katılımcıların dikkatle izlediği açıklama şöyle
Çengelköy’ün eski simalarından Erkan GÜRSOY vefat etmiştir
Erkan GÜRSOY uzun süredir devam eden tedavileri sürecinde aramızdan ayrılmıştır.
TÜED “EMEKLİ AYLILARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI ACİL ÖNLEM ALINMALI”
Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) 123 şube başkanı, olağanüstü gündemle Ankara’da bir araya gelerek ek zam çağrısı yapacak.
ÇALIŞTIKÇA DÜŞEN EMEKLİ AYLIKLARIMIZIN ÖYKÜSÜ...
ABO nın değişmesi düşük emekli maaşlarına mahkum etti şimdilerde taban maaş 10.000 mi olacak 12.000 mi olacak diye anlamsız tartışmalara düşürülüyoruz esasen düzelmesi gereken aylık bağlama oranının yükseltilmesidir.
ÇENGELKÖYSPOR YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAYACAK
2024-2025 Futbol sezonu için kolları erken sıvayan Başkan Yavuz Yıldız ve yönetim kurulu arkadaşları önce Teknik direktörlüğe devam etmesi için Aziz Topal ile anlaştı.
ÇEVREYE BAKIM GEREKLİ...
Öncelikle belirtmeliyim ki Çengelköy iskele meydanı ve Kuleli parkları dökülüyor acilen bakıma alınmalı ihale mi yapılır yoksa belediyeler kendi personeli ile mi düzenleme yapar artık kendileri bilir.
DÜNYAYA BORCUMUZ VAR?
Dünyamızı çok hoyrat kullanıyoruz çok tüketiyoruz tüketimimizi azaltmadığımız gibi atıklarımızı da karışık atarak milli ekonomiye kazandırmıyoruz tamamını çöp ediyoruz.
Sağlık nedir ?
Yakın zamanda öğretmenimin bana sorduğu bir soruydu. Kendim için sağlığı nasıl tanımlıyorum ? Uzunca konuştuk bu soru üzerine..