5 Yıl Sonra Yeniden Adile Sultan.

5 Yıl Sonra Yeniden Adile Sultan.

Tarih 25 Kasım 2010, 11:15 YazdırBu haberi yazdır

Yeşilçamın efsanesi Hababam Sınıfının çekildiği Adile Sultan Kasrında yapılan restorasyon tamamlandı. Açılış töreninde filmin oyuncuları da 35 yıl sonra bir araya geldi.

5 Yıl Sonra Yeniden Adile Sultan.

Yeşilçam’ın efsanesi Hababam Sınıfı’nın çekildiği Adile Sultan Kasrı’nda yapılan restorasyon tamamlandı. Açılış töreninde filmin oyuncuları da 35 yıl sonra bir araya geldi.

Türk sinemasının efsanelerinden Rıfat Ilgaz’ın en önemli eseri “Hababam Sınıfı”nın çekildiği “Adile Sultan Kasrı”, beş yıllık restorasyon çalışmasının ardından öğretmenevi ve kültür merkezi olarak yeniden hizmete açıldı. Dün düzenlenen açılış resepsiyonuna katılan Hababam Sınıfı’nın oyuncuları 35 yıl sonra bir araya geldi.

İstanbul Valisi Huseyin Avni Mutlu"Hüseyin Avni Mutlu, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve Hababam Sınıfı’nın unutulmaz oyuncularının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Vali Mutlu, kapalı olan binayı yeniden hizmete açmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Oyunculara da teşekkür eden Mutlu, “Bu çalışkan sınıfı da sınıflarını doldurdukları için kutluyorum. Biz de bu sınıfa kaydolmak için Halit Bey’e özellikle ‘Boş yer var mı?’ diye sorduk. Hepimiz bu sınıfın gönüllü üyeleriyiz” dedi. Filmin oyuncuları Halit Akçatepe (Güdük Necmi), Ahmet Arıman (Hayta İsmail), Tayfun Akalın, İrfan Erol, Bülent Onaran, Ercan Gezmiş, Teoman Ayık, Tuncay Akça ile Mehmet Çatay tarihi binanın merdivenlerinde basın mensuplarına poz verdi. Akçatepe, film çekimi için merdivenlerden inip çıktıklarını belirterek, Hababam Sınıfı’nın bir efsane olduğunu vurguladı.

Tarihi Bilgi.

II. Mahmut’un kızı Adile Sultan adına 1853 yılında yaptırılan Adile Sultan Kasrı’nın İstanbul’a başta eğitim ve sağlık olmak üzere sosyal hizmetler, kültür, spor, tarım, güvenlik gibi alanlarda özel hizmetler sunan İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yenilendi. 157 yıllık tarihi bina, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenevi ve kültür merkezi olarak kullanılmak üzere yeniden hizmete açıldı. Adile Sultan Kasrı, 1975’te “Hababam Sınıfı”na ev sahipliği yaparak herkesin merak ettiği bir mekân haline dönüşmüştü ve 2005’te restorasyona alınmıştı.
Bu haber 1065 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter  FriendFeed  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER