BEKAR DERESİ SOKAĞI ÇEŞMESİ TAŞINIYOR...

BEKAR DERESİ SOKAĞI ÇEŞMESİ TAŞINIYOR...

Tarih 20 Temmuz 2020, 15:14 YazdırBu haberi yazdır

Bekar deresi sokağı çeşmesi sonraki adı Nato Yolu adını alan caddenin en başında idi, şimdilerde Havuzbaşı parkına taşınıyor.

BEKAR DERESİ SOKAĞI ÇEŞMESİ TAŞINIYOR...Bekar deresi sokağı çeşmesi sonraki adı Nato Yolu adını alan caddenin en başında idi, şimdilerde Havuzbaşı parkına taşınıyor.


Geçen hafta çeşmenin arka tarafında çalışanlara sorduğumda birisi restorasyon yapılıyor derken bir diğeri ise taşınıyor dedi.

Meğerse Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararı doğrultusunda başlanan taşıma işi yapılmaktaymış umarız çeşmemiz korunur.

Umarız çeşmemiz bir zarar görmez. Bekar Deresi Çeşmesi yok edilip yerine mermer bir çeşme konmuştu umarız bu çeşmenin başına gelenler Bekar deresi sokağı çeşmesinin başına gelmez.

Birkaç yıldır bu çeşmenin Havuzbaşı parkına taşınması konusunda girişimler olduğunu duymaktaydım hele hele son iki üç yıldır yalaklarından birisi kırılıp parçalanıp yok edilince eyvah dedim, acaba  parça parça yok mu olacak çeşmemiz diye düşünmekten kendimi alamadım.

Artık yerinde korunması daha mı iyi olur diye tartışma bile yapamadan 20.Temmuz 2020 itibariyle Bekar dere Sokağı Çeşmesi yerinden sökülmüş ve büyük ihtimalle taşınmış.

Çeşme Sultan 2.Mahmut döneminde yapılmış  sultanın tuğrasının olduğu oval kabartma yıllardır kayıptı zaten.

 

Bu haber 207 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DİĞER HABERLER